سه عامل مهم کاهش وزن مطلوب

به گزارش کتاب یار مهربان، اینکه چه مقدار غذا می خوریم، چه غذایی می خوریم و چگونه ورزش می کنیم، سه عامل بسیار مهم هستند که نقش اصلی را در داشتن وزنی سالم یا کاهش وزن ایفا می نمایند.

سه عامل مهم کاهش وزن مطلوب

به گزارش کتاب یار مهربان، داشتن وزن طبیعی برای سلامتی حائز اهمیت است و سال ها به نظر می رسید که رژیم غذایی کم چربی می تواند بهترین راه برای کاهش وزن باشد و نتایج مطالعات بسیاری نشان داد که رژیم غذایی کم چربی معمولا موثر نیست، چرا که در این رژیم های غذایی معمولا کربوهیدرات های راحت الهضم جایگزین چربی می شوند. رژیم های غذایی بسیاری برای یاری به کاهش وزن سریع و پایدار پیشنهاد شده اند، حقیقت این است که هر رژیم غذایی در صورتی موثر خواهد بود که همراه با کاهش میزان کالری دریافتی باشد.

بر اساس این مطلب که از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار خبرنگار کتاب یار مهربان قرار گرفته است، رژیم های غذایی معمولا از دو طریق اثر می نمایند که شامل توصیه به مصرف غذاهای مفید و پرهیز از مصرف غذاهای مضر و نیز تغییر رفتار و طرز تفکر درباره غذا (تغییر عادات و باورها) است.

رژیم غذایی مدیترانه ای چیست؟

بهترین رژیم غذایی برای کاهش وزن آن است که به سلامتی بدن یاری کند، نه اینکه صرفا باعث کاهش اندازه بدن و کاهش محیط دور شکم گردد. علاوه بر این رژیم غذایی مناسب است که برای مدت زمان طولانی نیز قابل اجرا باشد؛ به عبارتی دیگر، رژیم غذایی باید انتخاب های مناسب غذایی را نشان دهد و احتیاج به هزینه زیادی نداشته باشد.

یکی از انواع این رژیم های غذایی، رژیم مدیترانه ای است که ویژگی های مختلفی دارد و در این رابطه می توان به تعداد واحدهای متعادلی از میوه ها و سبزیجات، نان وغلات سبوس دار، چربی های سالم مانند آجیل ها، دانه ها و روغن زیتون، پروتئین های کم چرب مانند ماکیان (مرغ، بوقلمون)، ماهی و لوبیاها و نیز مقادیر محدودی از گوشت قرمز اشاره نمود.

همچنین رژیم غذایی مدیترانه ای، الگوی غذایی انعطاف پذیری است. افراد معمولا این رژیم غذایی را برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت، دمانس (زوال عقل) و سایر بیماری های مزمن، اجرا می نمایند.

ورزش منظم

در کنار رژیم غذایی مناسب، نهایت نباید فراموش کرد که ورزش منظم مزایای سلامتی را حتی برای افرادی که وزن سالم نداشته اند، ایجاد می نماید و کاهش وزن تنها یکی از دلایل برای ورزش منظم است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سه عامل مهم کاهش وزن مطلوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه عامل مهم کاهش وزن مطلوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید