ویروس کرونا؛ ابتلای بچه ها کمتر است، ولی صفر نیست

به گزارش کتاب یار مهربان، خبرنگاران: در حالی که در سمیرم کودک 3 ساله ای به کووید 19 مبتلا شده است، مجله علمی طب اطفال گزارش نموده است که بچه ها مبتلا می شوند، ولی نه به صورت حاد، و بعضی هم علایم بیماری را ندارند و کسی متوجه بیماری آن ها نمی گردد.

ویروس کرونا؛ ابتلای بچه ها کمتر است، ولی صفر نیست

در کشور کانادا نیز هفته گذشته 2 کودک که یکی از آن ها نوزادی زیر یک سال است، به ویروس کرونا مبتلا شده اند. هنوز آمار مستند و دقیقی از تعداد بچه ها مبتلا به ویروس کرونا در دنیا منتشر نشده است.

امروز، مدیر شبکه بهداشت و درمان سمیرم از مبتلا شدن یک دختر سه ساله این شهرستان به بیماری کووید 19 اطلاع داد.

به گزارش خبرگزاری رکنا، علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت، گفته است: هیچ زمان گفته نشده است که افراد زیر 10 سال مبتلا نمی شوند، بلکه این مسئله مطرح بود که علایم کرونا در افراد زیر 14 سال بروز نمی نماید.

وی ادامه داده است: ما یک آلودگی داریم و یک بیماری که افراد شاید به یک ویروس آلوده شوند، اما علایم را بروز ندهند، کما اینکه در علم پزشکی هیچ عددی مطلق و صفر نیست؛ بنابراین بیمار شدن بچه ها را وقتی در حجم کلی نگاه می کنیم، آنقدر آمار پایین است که آن را نادیده می گیریم.

آقای رئیسی با ذکر این نکته که در ایران بیشترین شمار ابتلا به بیماری در افراد بالای 20 سال مشاهده شده است، گفته است: این دلیل نمی گردد که مردم رعایت ننمایند. امکان آلوده شدن افراد کم سن وجود دارد که ممکن است بیماری خود را به سالمندان منتقل نمایند که در آن صورت بیماری، علایم خود را نشان می دهد.

به گزارش ایندپندنت، مطالعات نشان داده است که بچه ها کمتر محتمل است به کووید 19 مبتلا شوند و در صورت ابتلا، علایم آن بسیار ملایم تر از عظیم سالان خواهد بود. در میان بچه ها مبتلا، بعضی اصلا نشانه های ابتلا به ویروس کرونا را نداشته اند.

مقاله ای در مجله علمی طب اطفال، با آنالیز میزان شدت علایم در بین دو هزار و 134 کودک در چین که مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا بوده اند، دریافته است که اثرات ابتلا در بچه ها بسیار خفیف تر از عظیمسالان است.

در این مقاله آمده است: 4درصد از بچه ها مبتلا اصلا علایم بیماری را نداشته اند. کمی بیش از نیمی از آنها، یعنی 51 درصد، بیماری خفیف را تجربه نموده اند. 39 درصد هم علایم متوسط نشان داده اند. تنها 6 درصد در شرایط جدی ابتلا قرار داشته اند. در حالی که در قیاس، عظیمسالان در چین حدود 18 و نیم درصد از موارد شرایط حاد یا جدی را تجربه کردند.

در برابر این پرسش که چرا شمار موارد ابتلا به کووید 19 در بچه ها به نسبت عظیمسالان پایین است، نویسنده این مقاله علمی معتقد است که این امر می تواند به میزان در تماس بودن و عوامل دیگری مربوط به فرد میزبان (ویروس) باشد.

بچه ها معمولا در خانه از مراقبت بهتری برخوردارند و به احتمال زیاد کمتر در تماس با افراد بیمار قرار می گیرند. همچنین، بدن بچه ها پادزهر بیشتری برای مقابله با بیماری ها فراوری می نماید. سیستم ایمنی بدن بچه ها نیز می تواند متفاوت عمل کند. بنابراین، ویروس نمی تواند به طور مشابه آن ها را مورد حمله قرار دهد. به طور کلی در بین زیر 18 ساله ها، سنین پایین تر آسیب پذیرتر بوده اند. اگر بچه ها را به سنین مختلف تقسیم بندی کنیم، 10.6درصد اطفال بسیار کوچک موارد حادتری به نسبت 7.3 درصد از بچه ها بین 1 تا 5 ساله داشته اند. با بالاتر رفتن سن اطفال، احتمال ابتلا به بیماری کاهش می یابد.

مقاله دیگری که در مجله علمی داروی طبیعت (نیچر مدیسن) منتشر شده است، تاکید داشته است که تفاوت بین مبتلایان به این عفونت ویروسی واضح است.

بر اساس آزمایشی روی 745 کودک و 3 هزار و 174 عظیمسال که در تماس با بیماران کووید 19 در خانواده خود بوده اند یا در معرض شیوع این بیماری قرار داشته اند، جواب آزمایش 111 نفر از عظیمسالان (یعنی حدود 3.5 درصد از کل آنها) مثبت بوده است، در حالی که جواب آزمایش 10 تن از بچه ها یعنی فقط حدود 1.3 از کل آنها، مثبت شده است.

در عین حال، تحقیقاتی که بر منطقه مشخصی صورت گرفته است، نشان گر آن است که جوان تر ها کمتر در معرض خطر ابتلا به کووید 19 هستند و مرگ در بین آن ها کمتر بوده است. یک نوجوان 14 ساله در چین بر اثر ابتلا به کرونا درگذشته است، اما اطلاعی در خصوص داشتن سابقه بیماری دیگری در وی در دست نیست. این در حالی است که هفته گذشته فرانسیسکو گارسیا، مربی اسپانیایی 21 ساله فوتبال در اثر ابتلا به کووید19 درگذشت. وی سابقه نوعی از سرطان خون را داشته است.

روز 16 اسفند نیز مدیر اجرایی سازمان بهداشت دنیای در پی شیوع ویروس کرونا در بیش از 90 کشور دنیا، در خصوص احتمال ابتلای بچه ها به این ویروس هشدار داد. میشل ریان مدیر اجرایی برنامه فوریت های پزشکی سازمان بهداشت دنیای، گفت: بچه ها می توانند به ویروس کرونا مبتلا شوند. به ویژه افراد آسیب پذیر می توانند علایم شدیدی را تجربه نمایند.

ریان اضافه نمود: بچه ها ممکن است به ویروس (کرونا) یا به عفونت خفیف مبتلا شوند. تجربه ما حاکی از احتمال تاثیر بیماری های همه گیر بر بچه های با تغذیه نامناسب است و میزان مرگ و میر و آسیب پذیری این گروه، بیشتر است.

گزارش ها حاکی است که بچه ها در چین که بیشترین مبتلایان به ویروس کرونا را در دنیا دارد، در ابتلا با این ویروس علایم خفیف تری نشان داده اند که عمدتا شامل تب، آبریزش بینی و سرفه است.

از سوی دیگر، به گزارش ایندپندنت، روز گذشته کودکی 5 ساله نیز در میان 80 مورد جدید مبتلایان به ویروس کرونا در ایالت نیوجرسی بود.

هرچند به گفته پژوهشگران احتمال مرگ بچه ها بر اثر ویروس کرونا بسیار کم است، ولی بچه ها هم می توانند در بین مبتلایان باشند.

شانزدهم بهمن، پنجم فوریه، نیز خبر ابتلای یک نوزاد در چین به ویروس جدید کرونا سی ساعت بعد از تولد، به سرعت در تمام دنیا پیچید.

به گزارش بی بی سی، این نوازد کم سن ترین فرد مبتلا به این بیماری ویروسی است که بیش از چهل هزار نفر را در چین مبتلا نموده است، جان بیش از هزار نفر را گرفته است، و به سی کشور دنیا سرایت نموده است. با این حال، این ویروس خیلی کم بچه ها را مبتلا نموده است.

مبنای این گزارش بی بی سی، یکی از آخرین تحقیقاتی که درباره شیوع ویروس جدید کرونا انجام گرفته است و در نشریه اتحادیه پزشکی آمریکا منتشر شده است. آن تحقیق، بر پایه آنالیز شرایط بیماران در بیمارستان جین یین تان در شهر ووهان، کانون اصلی شیوع این بیماری، انجام گرفته است.

آنالیز فوق نشان داده است که بیش از نیمی از مبتلایان در این بیمارستان بین 40 تا 59 ساله بوده اند، ده درصد کمتر از 39 سال سن داشتند، و موارد بیماری در بچه ها نادر بوده است.

ایان جونز، پروفسور ویروس شناسی در دانشگاه ردینگ، به بی بی سی گفت: به دلایلی که کاملا روشن نیست، به نظر می رسد که بچه ها قادرند از این عفونت بگریزند یا عفونت شدید نمی گیرند.

بر اساس نظر پزشکان متخصص بیماری های عفونی، بچه ها بیماری خفیفی می گیرند که علایمی ندارد در نتیجه احتیاج به رجوع به پزشک یا بیمارستان نیست، و بنابراین گزارش هم نمی گردد.

ناتالی مک درموت، مدرس دانشگاه کالج لندن، ضمن موافقت با این نظریه، به بی بی سی گفته است: سیستم ایمنی بچه ها بالای پنج سال و نوجوانان کاملا آماده مبارزه با عفونت های ویروسی است. آن ها ممکن است به ویروس آلوده شوند، اما به بیماری بسیار خفیف تری مبتلا می شوند که علایم عفونت را بروز نمی دهد.

بر اساس این گزارش، این امر سابقه تاریخی دارد. بیماری سارس هم بچه ها را کمتر بیمار کرد. عامل بیماری سارس که در سال های 2003 - 2002 شایع شد، نوع دیگری از ویروس کرونا بود. سارس هشت هزار نفر را مبتلا کرد و جان حدود هشتصد نفر را گرفت (ده درصد مرگ)، اما تعداد کمی از آنان کودک بودند.

در سال 2007 مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا 135 مورد ابتلای بچه ها به سارس را گزارش کرد، اما گفت هیچ مرگی در بچه ها و نوجوانان گزارش نشده است.

از سوی دیگر، بر اساس مقاله ای در سامانه اینترنتی بیمارستان جان هاپکینز، به قلم دکتر ارون میلستون، پزشک متخصص بچه ها و متخصص بیماری های عفونی، نیز علایم ویروس کرونا در بچه ها و نوزادان به صورت ضعیف بروز می نماید. به گفته وی، چون در حال حاضر واکسنی برای این بیماری وجود ندارد، والدین باید تمام کوشش خود را برای دور نگه داشتن بچه ها خود از این ویروس، به کار گیرند.

این پزشک بچه ها در مرکز پزشکی جان هاپکینز چند روش برای دور نگه داشتن بچه ها توصیه نموده است. از جمله این که بچه ها و اطفال از جمع دور نگه داشته شوند و تا جای ممکن با افراد مبتلا به کووید19 در تماس نباشند، از افراد دارای تب و سرفه دور نگه داشته شوند، به بچه ها بیاموزید که به صورت مرتب دست های خود را با آب گرم و صابون به مدت 20 ثانیه یا خواندن شعر حروف الفبا از ابتدا تا سرانجام بشویند، و بعد از هربار دستشویی رفتن، سرفه یا عطسه کردن یا پاک کردن بینی خود، نیز دست هایشان را بشویند. همچنین، قبل از هر وعده غذایی، حتی میان وعده های در طول روز و بلافاصله بعد از برگشتن از زمین بازی یا برگشت از بیرون خانه، دست های خود را بشویند.

وی همچنین راهکاری برای بچه های که با شستن دست های خود مخالفت می نمایند، پیشنهاد داده است: برای آن ها جایزه درنظر بگیرید، مثلا عکس برگردان، یا شادی و جشن کوچکی بعد از هربار شستن دست ها. اگر آب و صابون در دسترس ندارید، حتما بچه ها را تشویق کنید که مرتب دست ها یشان را با ژل ضدعفونی تمیز نمایند.

وی همچنین گفته است که بچه ها مبتلا به بیماری آسم و مرض قند، در معرض خطر جدی تری هستند.

منبع: independent

منبع: برترین ها

به "ویروس کرونا؛ ابتلای بچه ها کمتر است، ولی صفر نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا؛ ابتلای بچه ها کمتر است، ولی صفر نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید