فهرست مشهورترین دوپینگی های دنیای ورزش

به گزارش کتاب یار مهربان، مجله مهر - امیر محب ملکی: نبرد با آهن سرد و بالابردن وزنه 264 کیلوگرمی توسط الکسی لوچوف روس در نخستین ساعات روز هشتم آذرماه امسال، پایانی بود براقتدار وزنه برداری ایران در دسته سنگین وزن جهان. این جوان روسی در حرکت یک ضربه با مهار وزنه 211 کیلوگرمی قهرمان جهان شد و در حرکت دو ضرب با موفقیت برابر وزنه 264 کیلوگرمی، رکوردی که از المپیک سیدنی در اختیار حسین رضازاده بود را یک کیلوگرم ارتقا داد و در مجموع با 475 کیلوگرم، نام وزنه بردار کشورمان را پس از مدتها از فهرست رکورداران جهان حذف کرد.

فهرست مشهورترین دوپینگی های دنیای ورزش

رکوردشکنی این جوان روسی که با ناکامی تیم ملی وزنه برداری ایران در غیاب بهداد سلیمی مصدوم تکمیل شد، روز تلخی را برای مردم و ورزش کشور رقم زد اما ناراحتی ایرانی ها به خاطر از دست رفتن این رکورد افسانه ای تنها 25 روز دوام داشت زیرا عصر روز سوم دی ماه سایت فدراسیون دنیای وزنه برداری از دوپینگی بودن لچوف و حذف رکوردهایش از فدراسیون دنیای اطلاع داد.

این شوک خبری تلخ و تکان دهنده هرچند ورزش دنیا را تحت تاثیر قرار داد اما برای ورزش ایران اتفاق خوبی بود زیرا باعث بازگشت نام حسین رضازاده که بارها اعلام نموده دوست دارم رکوردهایم توسط یک ایرانی شکسته گردد در فهرست رکورداران این وزن دنیا شد. هرچند مقامات روسی با طرح این ادعای عجیب که وزنه بردار فوق سنگین این کشور از قبل مجاز به استفاده از دارو بوده زیرا از ناحیه رباط آسیب دیدگی داشته است، سعی در زیر سوال بردن این اتفاق تلخ بودند اما بار دیگر پدیده شوم دوپینگ یک قربانی بزرگ گرفت تا چهره ورزش قهرمانی دنیا خصوصا در رشته وزنه برداری را مخدوش تر کند.

در گذشته هم چهره های مطرحی بودند که به خاطر دوپینگ برای مدت کوتاه یا بصورت همیشگی با ورزش قهرمانی وداع کردند، چهره هایی که گاه طرفداران بسیار خود را به خاطر این اقدام ناجوانمردانه مایوس کردند. در زیر به بعضی از این چهره های مشهور اشاره می گردد.

نخستین دوپینگی تاریخ

هانس گونار لیجینوال ورزشکار سوئدی به نوعی نخستین مورد مثبت دوپینگ پس از تشکل کمیته بین المللی دوپینگ در سال 1967 میلادی بوده است. او که در رشته 5 گانه دوندگی در شرایط سخت، سوارکاری، تیراندازی، شنا و شمشیربازی فعالیت داشت در المپیک سال 1964 در شهر توکیو به مقام سوم دست پیدا کرد.

در سال 1968 و در جریان بازی های المپیک در مکزیکو سیتی این ورزشکار به همراه تیم سوئد در رشته 5 گانه شرکت کرد و با وجود این که اعضای این تیم پیروز شدند تا در این 5 رشته مدال های مختلفی را کسب نمایند اما در جواب آزمایش ها تعیین شد لیجوانل الکل مصرف نموده است. این مساله باعث شد تا هم مدال های این ورزشکار و هم مدال سایر نفرات این تیم پس گرفته گردد.

دوپینگی با پرونده هزار صفحه ای

لانس آرمسترانگ عجیب ترین و طولانی ترین پرونده دوپینگ در دنیا مربوط به این دوچرخه سوار آمریکایی است. فاتح هفت دوره تور دو فرانس که یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین رقابتهای دنیا محسوب می گردد و قهرمان عرصه نبرد با سرطان است. لانس آرمسترانگ که در سال 1996 به سرطان مبتلا شد، در تصمیمی قابل تحسین، دست به مبارزه با این بیماری کشنده زد و پس از حدود یکسال، در سال1997 به تیم ملی دوچرخه سواری آمریکا بازگشت تا در سال های 1999 تا 2005 افتخارات بزرگی را در این رشته ورزشی خصوصا در تور دو فرانس کسب کند.

پس از این پیروزیت ها اما آژانس مبارزه با دوپینگ آمریکا در گزارشی هزار صفحه ای آرمسترانگ را متهم به دوپینگ کرد تا پرده از پیچیده ترین و حرفه ای ترین دوپینگ تاریخ ورزش بردارد. گزارش این آژانس شامل شهادت با قید سوگند 26 نفر از جمله 15 نفر از هم تیمی های پیشین او بود. این دوچرخه سوار مشهور در این خصوص اظهار نظری نکرد اما از ریاست بنیاد خیریه سرطان لایو استرانگ کناره گیری کرد.

در پی این اتهام، فدراسیون بین المللی دوچرخه سواری با تایید محرومیت های آژانس ضد دوپینگ آمریکا، آرمسترانگ را تا آخر عمر از فعالیت های مرتبط با دوچرخه سواری محروم کرد و تمام عنوان هایش را پس گرفت. همچنین اعلام نمود تمامی عنوان هایی که این اسطوره بزرگ دوچرخه سواری از ژانویه سال 1998 میلادی به بعد کسب نموده، به خاطر استفاده پیگیر از مواد انرژی زا از درجه اعتبار ساقط است.

سریعترین مردی که محروم شد

بن جانسون دونده سیاه پوست کانادایی که متولد کشور جامائیکا بوده، یکی از موارد مشهور در عرصه دوپینگ است. این ورزشکار در دهه 80 میلادی در تیم ملی دوومیدانی کانادا عضو بود و در المپیک 1984 پیروز شد تا یک مدال برنز در رقابت 4 در 100 متری انفرادی و همچنین مسابقات تیمی کسب کند. در فاصله این بازی ها تا المپیک 1988 وی توانست رکوردهای بسیاری را در ورزش دوومیدانی ثبت کند.

او در این سال ها رقابت شدیدی را با کارل لویس دونده آمریکایی داشت و لویس به دوپینگ کردن رقیبش مشکوک بود. در مسابقات المپیک سال 1988 لویس در دور مقدماتی 100 متر اول شد اما نهایتا این جانسون بود که مدال طلا را به دست آورد. اما سه روز بعد ماده ممنوعه Stanozolol در نمونه ادرار جانسون کشف شد، مدالش پس گرفته و از ورزش محروم شد. وی در سال 1991 میلادی دوباره به ورزش بازگشت اما مجددا به دلیل دوپینگ محروم شد تا مادام العمر از حضور در فعالیت های ورزشی محروم گردد.

تنیسور مشهور و فرار از محرومیت

آندره آغاسی تنیسور بزرگ آمریکایی که 9 مسابقه جایزه بزرگ تنیس را با کسب عنوان قهرمانی پشت سر گذاشت و مدت ها در رتبه نخست رده بندی بهترین های تنیس دنیا قرار داشت، در سال 2003 از دنیای از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد.

این تنیسور در کتاب زندگینامه خود اشاره نموده که در سال 1997 از مواد نیروزا استفاده نموده اما به دروغ به مسئولان آزمایش دوپینگ گفته است که به طور سهوی با مصرف یک نوشیدنی دچار این اتفاق شده است. پس از اعتراف آغاسی، راجر فدرر و مارات سافین با انتقاد از او خواهان پس گیری تمامی مدال هایش شدند اما هیچ وقت این اتفاق نیفتاد تا او با خوش شانسی مشکلش ختم به خیر گردد.

خاموشی زودهنگام چهره های ایرانی

امیر علی اکبری و سعید علی حسینی دو چهره نام آشنای ورزش ایران هستند، ستارگان جوانی که خیلی ها آنها را قهرمانان رشته های خود در عرصه مسابقات بین المللی می دانستند و حتی مدال طلا المپیک را هم برای شان کنار گذاشته بودند.

علی اکبری فرنگی کار سنگین وزن ایران بود که ابتدا به دلیل دوپینگ حضور در مسابقات المپیک 2010 لندن را از دست داد، چهره ای که مدعی اصلی مدال طلای آن رقابتها بود و سپس بعد از درخشش در مسابقات دنیای 2013 پوداپست مجارستان و کسب مدال طلا، بازهم آزمایشش مثبت درآمد تا برای همواره از حضور در عرصه کشتی محروم گردد. او که در وزن خود بی رقیب بود، می توانست با ادامه روند روبه رشدش در المپیک آینده هم طلا بگیرد اما اسیر پدیده شوم دوپینگ شد.

علی حسینی هم نابغه جوان وزنه برداری ایران بود که ابتدا در 5 روز مانده به مسابقات دنیای 2006، نامش در بین 10 وزنه بردار دوپینگی نهاده شد و پس از اینکه در سال 1389، دوباره به انجام دوپینگ محکوم شد، وداع تلخی با عرصه قهرمانی داشت. هرچند پرونده این ورزشکار همچنان مفتتوح بود زیرا خیلی ها معتقدند سعید اسیر دسیسه ای بزرگ شده است. هرچند دادگاه عالی ورزش محکومیت این ورزشکار را به 12 سال تقلیل داده اما همچنان این امیدواری وجود دارد که محرومیتش کمتر هم گردد.

از مارادونا تا فوتبالیست هایی که تست ندادند

ستاره افسانه ای تاریخ فوتبال دنیا که در جام دنیای سال های 1986 و 1990 با آرژانتین خوش درخشیده بود، پس از مثبت شدن آزمایش دوپینگش در جام دنیای 1994، با برجا گذاشتن خاطره ای تلخ به کشورش بازگردانده شد. مارادونا که مدتی هم به کوکائین معتاد شد، اعلام نمود با توافق فیفا از داروی کاهش وزن برای حضور در جام دنیای 1994 استفاده نموده و این اتهام را نپذیرفت، هرچند بزودی از عرصه بازیگری کنار رفت.

ریو فردیناند دیگر چهره مشهور فوتبال است که اسیر مسائل دوپینگ شد. البته او از دادن آزمایش دوپینگ امتناع کرد تا با محرومیت 8 ماه و پرداخت جریمه 50 هزار پوندی محکوم گردد. مدافع منچستریونایتد که به عنوان اولین بازیکن فوتبال به علت ندادن تست دوپینگ دچار محرومیت شد، به همین دلیل فرصت حضور در یورو 2004 را از دست داد.

از سوی دیگر و در سال 2011 حبیب کولوتوره از دادن آزمایش دوپینگ پس از دربی منچستر اجتناب کرد زیرا چند قرص رژیمی همسرش را به اشتباه مصرف نموده بود. مدافع باشگاه منچسترسیتی به دلیل مثبت شدن آزمایش دوپینگش 6 هفته دستمزد (معادل 740 هزار پوند) دریافت نکرد و 6 ماه نیز از سوی اتحادیه فوتبال انگلیس محروم شد.

آدرین موتو بازیکن چلسی با مصرف کوکائین، رسوایی بزرگی را ایجاد کرد. مورینیو پس از فهمیدن این جریان، بی درنگ این مهاجم رومانیایی را از ترکیب تیمش کنار گذاشت تا موتو علاوه بر مثبت شدن آزمایش دوپینگش دیگر محبوبیت گذشته را نداشته باشد.

اعتراف یک شوهر به دوپینگ همسر و ستاره های محروم

ماریان جونز بانوی دونده آمریکایی یکی دیگر از موارد معروف دوپینگ در المپیک است. این دونده پیش از المپیک 2000 سیدنی در مسابقات اسپانیا و کره جنوبی مدال های طلا و نقره را کسب کرد اما بعد از المپیک و به خاطر اتفاقی جالب محروم گردد. پس از سرانجام آن رقابتها سی جی هانتر همسر جونز که یک پرتاب گر وزنه است، اعتراف کرد که ماریان و خودش در آن رقابتها از ماده steroids استفاده نموده است، اتفاقی که باعث ضبط شدن مدال های این دونده و عدم بازگشتش به مسابقات بین المللی شد.

اتفاق تلخ دیگر در ورزش دوومیدانی به دوپینگ ستاره های دوی سرعت مربوط می گردد؛ جائیکه با مثبت اعلام شدن آزمایش آسافا پاول، تایسون گای و چند ورزشکار دیگر، شوک بزرگی به این رشته وارد شد. هرچند پاول جامائیکایی که تا سال 2008 رکورددار دوی 100 متر دنیا بود، اعلام نمود که هیچ ماده ممنوعه ای را عامدانه مصرف ننموده و تایسون گای آمریکایی دومین مرد سریع تاریخ دوومیدانی با صراحت تاکید نمود من اهل این جور داستان ها و خرابکاری ها نیست اما به خاطر استفاده از مواد نیروزا از حضور در چندین مسابقه بین المللی محروم شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فهرست مشهورترین دوپینگی های دنیای ورزش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرست مشهورترین دوپینگی های دنیای ورزش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید