نکاتی برای پیشگیری از بیماری کلیوی

به گزارش کتاب یار مهربان، کلیه ها، خون را تصفیه و مواد زائد را از بدن دفع می نمایند. این عضو حیاتی همچنین به کنترل تعادل مایعات در بدن یاری می نماید. بیماری های کلیوی گاهی ممکن است منجر به از کار افتادگی کامل کلیه ها شوند و پیامدهای جدی به دنبال داشته باشند در حالی که می توان تنها با چند تغییر ساده و کوچک در رژیم غذایی روزانه، سلامت این عضو حیاتی و مهم را بهبود بخشید.

نکاتی برای پیشگیری از بیماری کلیوی

برای این منظور کافی است بعضی از مواد غذایی را از رژیم روزانه خود حذف و بعضی دیگر را به آن اضافه کنید.

هر کلیه دارای تعداد بسیار زیادی فیلترهای بسیار ظریف و کوچک است که مداوم در حال پاکسازی بدن هستند و به همین خاطر اگر این عضو حیاتی نتواند به درستی کار کند، کل بدن با مشکل جدی روبرو می گردد و تعادل مایعات بدن به هم می خورد.

بعضی از عادت ها و مواد غذایی در کاهش عملکرد مطلوب کلیه نقش دارند و در صورتیکه هر گونه اختلال در عملکرد کلیه ها، بدون درمان رها گردد می تواند به از کار افتادگی کامل این عضو حیاتی منتهی گردد.

در این مقاله به نقل از سایت تخصصی ان دی تی وی به بعضی از تغییرات ساده در رژیم غذایی اشاره شده که می توان با دنبال کردن آن ها، سلامت کلیه ها را تا مدت زمانی طولانی تضمین کرد.

-حذف سودا و نوشابه های گازدار از برنامه غذایی

نوشابه های گازدار به شکل های مختلف به بدن شما آسیب وارد می نمایند. این نوشابه ها حاوی مقادیر زیادی قند هستند که اگرچه مصرف آن ها موقتا منجر به افزایش سطح انرژی می گردد، اما در بلندمدت آسیب های جدی به بدن وارد می نماید. سودا همچنین نوشیدنی مضری برای کلیه ها محسوب می گردد. به جای آن می توانید از شربت آبلیموی تازه یا آب نارگیل به عنوان یک نوشیدنی سالم و مطبوع بهره ببرید.

-کنترل مصرف نمک

میزان نمک مصرفی روزانه خود را کنترل کنید. مصرف زیاد سدیم یکی از عوامل اصلی بروز بیماری ها و مسائل کلیوی است و به همین دلیل به بیماران کلیوی توصیه می گردد که فورا مقدار مصرف روزانه نمک را در رژیم غذایی خود کاهش دهند یا آن را حذف نمایند. اگر می خواهید تمام طول عمر کلیه های سالم داشته باشید توصیه می گردد که همیشه به میزان متعادلی نمک مصرف کنید و بهتر است نمکدان را از سر سفره بردارید.

-حذف مواد غذایی فرآوری شده

این دسته از مواد غذایی به هر شکل برای سلامتی مضر هستند. اگر ناچار شوید از غذای خانگی دست کشیده و به غذاهای آماده وابسته شوید، سلامت خود را از جنبه های مختلف به خطر می اندازید. غذاهای فرآوری شده سرشار از چربی های ناسالم و نمک هستند و مصرف مداوم آن ها برای سلامت قلب، دستگاه گوارش و همچنین کلیه ها بسیار مضر است.

-نوشیدن مایعات بیشتر

یکی از شاخص های معین نماینده برای سلامت کلیه، نوشیدن حجم بیشتری از مایعات سالم در طول روز است. آب به پاکسازی بدن از مواد سمی یاری می نماید و همچنین افزایش مصرف مایعات سالم و طبیعی به معنای کاهش خطر ابتلا به بیماری های کلیوی است.

-مصرف بیشتر میوه ها و سبزی ها

میوه و سبزی از جمله سالم ترین انتخاب غذایی برای تمام افراد هستند که می توان به برنامه غذایی روزانه اضافه نمود. میوه ها و سبزی ها سرشار از املاح و ریزمغذی های حیاتی برای بدن از جمله کلیه ها هستند و بعضی از انواع مفیدتر آن ها برای کلیه عبارتند از گل کلم، بلوبری، انگور، سیر، کلم، فلفل، پیاز، تربچه، ذغال اخته و آناناس.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی

به "نکاتی برای پیشگیری از بیماری کلیوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی برای پیشگیری از بیماری کلیوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید