شناسایی لایه های فرهنگی دوران مس سنگی و مفرغ در تپه کل کبود همدان

به گزارش کتاب یار مهربان، بیشترین حجم لایه های فرهنگی تپه کل کبود شهرستان رزن استان همدان به دوران مس سنگی و مفرغ قدیم تعلق دارد.

شناسایی لایه های فرهنگی دوران مس سنگی و مفرغ در تپه کل کبود همدان

به گزارش کتاب یار مهربان به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مجید محمدیارلو، سرپرست هیئت برآورد برای معین عرصه و پیشنهاد حریم تپه کل کبود امروز چهارشنبه 10 مرداد 97 با اعلام این خبر گفت: این تپه محوطه ای متعلق به دوران پیش از تاریخ (مس - سنگ ، مفرغ و آهن)دوران تاریخی (اشکانی - ساسانی)و اسلامی (سلجوقی - ایلخانی) است.

این باستان شناس با استناد به بررسی های سطحی گمانه های آزمایشی حفاری شده برای معین عرصه و حریم تپه گفت: بیشترین حجم لایه های فرهنگی این محوطه به دوران مس سنگی و مفرغ قدیم تعلق دارد.

به گفته او، قدیمی ترین سفال های کشف شده از نوع سفال های فرهنگ دالما و سفال های مفرغ این محوطه مربوط به دوره دوم فرهنگ ماورای قفقاز قدیم (یانیق) هستند.

او همچنین از کشف چند قطعه سفال از نوع سفال های گودین lll که به نظر میرسد، این سفال ها وارداتی بوده باشد و یک عدد سر گرزسنگی از جنس گرانیت مربوط به دوران مفرغ خبر داد.

او با اشاره به ثبت تپه کل کبود در فهرست آثار ملی در سال 1382 اظهار کرد: با توجه به بررسی های اجرا شده در دشت های شمالی استان همدان و حجم زیاد نهشته های باستانی پیش از تاریخ احتمال وجود لایه های فرهنگی دوران نوسنگی در این محوطه دور از انتظار نیست.

مجوز برآورد برای معین عرصه و پیشنهاد حریم تپه کل کبود توسط رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

منبع: میراث آریا

به "شناسایی لایه های فرهنگی دوران مس سنگی و مفرغ در تپه کل کبود همدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی لایه های فرهنگی دوران مس سنگی و مفرغ در تپه کل کبود همدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید