شبکه های اجتماعی مقصر اصلی افسردگی در نوجوانان

به گزارش کتاب یار مهربان به نقل از نیواطلس، آنالیز یادشده که در کشور کانادا و با تحقیق در خصوص شرایط روحی و روانی هزاران نوجوان اجرا شده فرضیه تاثیر مخرب بازی های ویدئویی در جهت تشدید افسردگی نوجوانان را زیر سوال برده است.

شبکه های اجتماعی مقصر اصلی افسردگی در نوجوانان

در جریان این آنالیز نوجوانانی با شرایط مختلف، برای مدت های متفاوتی تلویزیون تماشا نموده و از شبکه های اجتماعی و بازی های ویدئویی استفاده کردند و در نهایت معین شد که اجرای بازی های ویدئویی و استفاده از رایانه تاثیر منفی اندکی بر میزان افسردگی آنها دارد.

محققان علوم اجتماعی بارها تصریح نموده اند که نوجوانان باید میزان استفاده خود از رایانه، گوشی هوشمند، تلویزیون و دیگر ابزار دیجیتال را محدود نمایند تا به سلامت روحی و روانی آنها آسیبی نرسد، اما سردرگمی در خصوص میزان آسیب ناشی از استفاده از هر یک از این وسایل چالشی است که پژوهشگران درصدد یافتن پاسخ هایی دقیق به آن هستند.

پژوهش مذکور بر روی 4000 نوجوان به مدت چهار سال اجرا شده و سوژه های پژوهش در شروع این کار عمدتاً 12 ساله بوده اند. آنان هر سال باید پرسشنامه ای را با چهار موضوع شبکه های اجتماعی، تلویزیون، بازی های ویدئویی و رایانه ها پر می کردند.

علت تاثیر شبکه های اجتماعی و تلویزیون در جهت افزایش افسردگی نوجوانان این است که این دو ابزار به طور مرتب نوجوانان را در معرض مقایسه خود با دیگر افراد قرار می دهند و باعث می شوند اشخاص خود را در برابر دیگران عقب تر و دارای پیشرفت کمتر قلمداد نمایند. نمایش مستمر خود با چهره و اندامی زیبا یا در حین مسافرت به مکان های دیدنی و صرف غذاهای لوکس و غیره به نوجوانان حس تحقیر می بخشد و آنان را افسرده می سازد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شبکه های اجتماعی مقصر اصلی افسردگی در نوجوانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه های اجتماعی مقصر اصلی افسردگی در نوجوانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید