خون های اهدایی ایرانیان، بالاترین ضریب سلامت و امنیت را دارد

به گزارش کتاب یار مهربان، سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به اهدای خون صد درصد داوطلبانه در کشور، گفت: خون های اهدایی ایرانیان بالاترین ضریب سلامت و امنیت را داراست.

خون های اهدایی ایرانیان، بالاترین ضریب سلامت و امنیت را دارد

به گزارش کتاب یار مهربان، در نشست آموزشی روابط عمومی های سازمان انتقال خون و ادارت کل استانی، سخنگوی سازمان انتقال خون، ایرانیان را دارای خونی با بالاترین ضریب سلامت و امنیت در منطقه و دارای رتبه سلامتی بالایی در جهان دانست.

در این نشست که با حضور مدیران روابط عمومی ادارات کل انتقال خون استانی صبح امروز آغاز به کار کرد دکتر بشیرحاجی بیگی با تبریک پیش رو بودن نهم مردادماه - روز ملی انتقال خون و 17 مرداد روز خبرنگار، تعامل خوب روابط عمومی و رسانه ها را شایان تقدیر دانست.

حاجی بیگی با اشاره به چهل و ششمین سالگرد تاسیس سازمان انتقال خون گفت: این حرکت را با 200 هزار اهدای خون آغاز کردیم و اکنون به همت اهدا کنندگان عزیز به 2 میلیون و 100 هزار واحد اهدای خون رسیده ایم.

وی ضمن اشاره به فعالیت های بین المللی سازمان انتقال خون گفت: اکنون همکار سازمان جهانی بهداشت در امر آموزش و پژوهش هستیم که این همکاری از سال 1396 تا کنون تمدید شده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون همچنین به اجرای طرح غربالگری اهدا کنندگان بار اول و واکسیناسیون هپاتیت B برای اهدا کنندگان مستمر اشاره نمود و اضافه کرد: این طرح سال گذشته 45 درصد پیشرفت داشت و مهر سال جاری فاز دوم آن آغاز می گردد و امیدواریم تمامی این عزیزان در این طرح واکسینه شوند. این طرح ضریب امنیت و سلامت خون را در اهدا کنندگان مستمر خون افزایش می دهد.

حاجی بیگی در بخش دیگری از سخنانش ضمن با اهمیت شمردن اهدای خون مسوولانه و آگاهانه، بهره برداری از مراکز جامع را گام مهمی در تکریم اهدا کنندگان و امکان اهدای اجزای خون به روش فرزیس دانست.

وی گفت: هم اکنون در جهان مصرف خون کامل در حال منسوخ شدن است و در 31 استان ایران امکان اهدای پلاکت به روش فرزیس وجود دارد و 18 استان کشور می توانند پلاسما را به روش یاد شده انجام دهند.

حاجی بیگی آمار اهدای خون در کشور را 2 میلیون و 100 هزار واحد دانست و اضافه کرد: در سال گذشته 3 میلیون و 660 هزار واحد خون و فرآورده در کشور در 900 بیمارستان و مرکز درمانی توزیع شده است. هم اکنون چهار هزار نمونه خون بند ناف از اهدا کنندگان ذخیره و 17 پیوند پیروز سلول بنیادی از این بانک در بیمارستان شریعتی صورت گرفته است.

سخنگوی سازمان انتقال خون همچنین به برنامه ملی خون های نادر ایران اشاره نمود و گفت: 23 کشور عضو انجمن بین المللی خون های نادر هستند که ایران عضو شانزدهم این بانک است که از سال 89 به عضویت در آمده است و اکنون در این زمینه حرف اول را در منطقه مدیترانه شرقی می زند و تنها کشور اسلامی عضو انجمن بین المللی خون های نادر هستیم.

وی تاکید نمود: در منطقه مدیترانه شرقی 20 درصد خون منطقه در ایران اهدا می گردد و نرخ پایین شیوع عفونت های منتقله از راه خون در ایران مثال زدنی و رتبه اول در منطقه است.

حاجی بیگی با اشاره به میانگین 60 درصدی اهدای مستمر خون در ایران گفت: اکنون بعضی از استان ها شاخص بالاتری دارند و مثلا استان سمنان به اهدای مستمر 80 درصدی رسیده است.

سخنگوی سازمان از پاکی خون اهدایی 16 استان کشوراز HIV و 5 استان کشور از هپاتیت C اطلاع داد و اضافه کرد: رسیدن به ریسک صفر هپاتیت B نیز در دستور کار سازمان قرار گرفته است که امیدواریم به زودی محقق گردد.

حاجی بیگی از عضویت 80 درصد بیمارستان های کشور در طرح مراقبت از خون(هموویژلانس) اطلاع داد و گفت: هم اکنون برای همه بیماران خاص کیسه فیلتر دار خون در این سازمان تامین می گردد.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به ترکیب جمعیتی گروه های خونی در کشور و جشنواره فرهنگی هنری انتقال خون به مناسبت 9 مرداد گفت: به زودی به همین مناسبت مراسم رونمایی از تمبر 50 میلیون اهدای خون و تابلوی یادبود آن برگزار می گردد و سازمان برای روز هوای پاک نیز برنامه ویژه ای با همکاری شهرداری تهران خواهد داشت.

وی با تقدیر از همکاران روابط عمومی در کل کشور گفت: این نیروهای زحمتکش کارهای بزرگی انجام داده اند و علاوه بر این مسوولیت خطیر، مسوولیت های دیگری نیز بر عهده دارند.

حاجی بیگی اضافه کرد: در سال 2007 میلادی ایرانیان با اهدای خون پولی و جایگزین خدا حافظی نموده اند و سال ها است که اهدای خون به همت اهدا کنندگان در سراسر کشور صد درصد داوطلبانه و بدون چشمداشت انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خون های اهدایی ایرانیان، بالاترین ضریب سلامت و امنیت را دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خون های اهدایی ایرانیان، بالاترین ضریب سلامت و امنیت را دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید