بهترین و بدترین نمک خوراکی از نظر طب سنتی کدام است؟

به گزارش کتاب یار مهربان، نمک یکی از مواد غذایی ضروری برای فعالیت بدن انسان است که برای عملکرد صحیح مغز و متابولیسم بدن انسان، لازم و ضرویست.

بهترین و بدترین نمک خوراکی از نظر طب سنتی کدام است؟

به گزارش، نمک یکی از مواد غذایی ضروری برای فعالیت بدن انسان است که برای عملکرد صحیح مغز و متابولیسم بدن انسان، لازم و ضرویست.

طی سال های اخیر به توصیه بعضی از اساتید طب سنتی کشورمان، بسیاری از خانواده ها نمک دریا را جایگزین نمک های تصفیه شده حاوی ید موجود در بازار کشور نموده اند!

نمک از نظر مزاج شناسی دارای مزاج گرم در دوم و خشک در دوم یا سوم است که باعث هضم غذا، برطرف سنگینی معده، باز کردن گرفتگی های کبد و طحال و از بین بردن عفونت و ورم معده است؛ نمک، مسهل بلغم و سودا و زرداب و دافع رطوبات لزج و گرفتگی ها و سوءهاضمه و فساد غذا در معده و نیکونماینده رنگ صورت است.

اما مصرف چه نوع نمکی این خواص و منافع متعدد را به همراه دارد؟! آیا مراد از منابع طب سنتی و منابع روایی از نمک همین نمک های تصفیه شده موجود در بازار کشورمان یا نمک دریای توصیه شده از سوی عده ای به نام طب سنتی است؟!

در پاسخ به این سؤال باید گفت؛ قطعا نمکی که در منابع طب سنتی کشورمان و منابع احادیث طبی از آن یاد شده، نمک های تصفیه یددار عرضه شده در سوپرمارکت های کشورمان نیست! چرا که بر اساس مستندات علمی، آزمایشگاهی و تجربی، مصرف نمک های تصفیه شده فعلی، عوارض و ضایعات شدید و مختلف قلبی ـ عروقی، فشار خون و ... را در پی دارد.

از سوی دیگر، طی سال های اخیر به واسطه تبلیغات گسترده بعضی افراد برای جایگزین کردن نمک دریا با نمک های تصفیه شده یددار، شاهد افزایش مصرف نمک دریا در سطح جامعه هستیم که عموماً از دریاچه ارومیه به بخش های دیگر کشور سرازیر می گردد.

اخیراً شاهد ضدیت بیش از پیش بعضی پزشکان و تبلیغات تلویزیونی با مصرف این نوع نمک هستیم؛ دلیل عمده پزشکان برای عدم مصرف نمک دریا، وجود بعضی فلزات سنگین در این نوع نمک است؛ این در حالی است که هواداران استفاده از نمک دریا هم استدلال های خود را برای مصرف آن بیان می نمایند؛ استدلال هایی از این قبیل که نمک دریا، فشار خون را کاهش داده، طبیعی است و انسان در آن دست نبرده و ید شیمیایی به آن اضافه نشده است!

اما آیا منابع طب سنتی هم نمک دریا را تایید می نمایند؟!

آنالیز نمک بر اساس نظر حکمای اصیل و کهن طب ایرانی ـ اسلامی در این میان، راهگشا است؛ حکیم بلند آوازه و طبیب حاذق ایرانی، مرحوم محمد حسین عقیلی خراسانی در کتاب مخزن الادویه بهترین نوع نمک را سنگ نمک سفید و شفاف می داند که به نمک اندرانی معروف است و در واقع همان سنگ نمکی است که متاسفانه امروزه به دلیل زیبایی و جلوه ای که دارد بیشتر برای مصارف تزئینی به کار می رود و کمتر از سوی مردم کشورمان به مصرف غذایی می رسد!

رتبه دوم نمک مناسب برای مصرف خوراکی، منسوب به نوعی نمک است که همراه آب از زمین می جوشد و افراد با خشک کردن آب آن، نمکش را استحصال می نمایند؛ این نمک امروزه به نمک چشمه و سرگل معروف است که هر چند در مقدار کم، اما توسط بعضی از اساتید طب سنتی در حال عرضه است.

عقیلی خراسانی در جای دیگر می نویسد: ؛ و بدترین همه نمک به مصنوع از آب دریا است و این با اندک تلخی و حدت می باشد زیاده از املاح دیگر

نمک دریا که روزگاری پست ترین نوع نمک از منظر حکمای ایرانی بوده است متاسفانه امروز به دلیل تبلیغات نادرست از سوی عده ای به اسم طب سنتی، مصرف آن در حال افزایش است؛ البته ناگفته نماند که نمک دریا یا نمک دریاچه که امروز در کشورمان در بعضی از عطاری ها عرضه می گردد باز هم به نمک ید دار تصفیه شده ارجحیت دارد و عارضه آن کمتر است!

پس در خاتمه و در جمع بندی این مطلب می توان گفت که مصرف نمک دریا هم از منظر پزشکی مدرن و هم از منظر منابع طب سنتی کشورمان، نمک مناسبی برای مصرف نیست و بهترین نوع نمک برای مصرف روزانه، نمک معدنی طبیعی است که آسیاب و نرم شده باشد و این نوع نمک را می توان از اکثر عطاری ها کشور تهیه کرد.

همچنین باید توجه داشت که سنگ نمک های شفاف و نمک های چشمه که در طب ایرانی مورد تایید هستند، دارای کمترین میزان آلودگی محیطی بوده و این نوع نمک ها حاوی پتاسیم، ید طبیعی تا حد 5 میلی گرم در هر گرم، آهن، منگنز، منیزیم، کلسیم و روی هستند و با مصرف حد مناسب و صحیح آن می تواند کاهنده فشار خون نیز باشد.

منبع: تسنیم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "بهترین و بدترین نمک خوراکی از نظر طب سنتی کدام است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین و بدترین نمک خوراکی از نظر طب سنتی کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید