آزادی اغفال کننده، باعث انتساب تقصیرها به رومینا و تشدید انگیزه پدر شد

به گزارش کتاب یار مهربان، یک وکیل دادگستری با اشاره به ماجرای قتل رومینا به دست پدرش، گفت: با آزادی فرد اغفال کننده ممکن است این تصور در اقوام و همسایگان بوجود میامده که مقصر صرف این اتفاق آن دختر نگون بخت بوده و حداقل سبب تشدید انگیزه پدر در ارتکاب این جنایت بوده است.

آزادی اغفال کننده، باعث انتساب تقصیرها به رومینا و تشدید انگیزه پدر شد

داریوش اشرافی در گفت وگو با کتاب یار مهربان، اشاره به موضوع قتل رومینا اشرفی به دست پدرش، اظهار کرد: فرار رومینا از خانه نه اولین مورد بوده و نه محتملا آخرین مورد خواهد بود. طبیعتا دلایل مختلفی ممکن است سبب فرار دختران از خانه گردد و آنچه که در بدو امر ممکن است به ذهن متبادر گردد و نمونه های متعددی نیز آنرا تایید می نماید، خانواده های از هم گسسته که از عشق و مهر و محبت در آنجا خبری نیست؛ زمینه ساز تصمیم بعضی دختران به فرار از خانه می گردد.

وی اضافه کرد: طبیعتا چنانچه فردی بیگانه از کمبود محبت سواستفاده کند، ممکن است عزم دختر را در فرار از خانه جزم تر نماید، به علاوه بلوغ فکری و جسمی زودرس که به واسطه ورود رسانه های مجازی به دنیای دختران راه پیدا نموده است که در صورت عدم استفاده صحیح از آنها سبب آسیب های بیشتر و تشدید ناهنجاری ها خواهد شد.

این وکیل دادگستری توضیح داد: کمبود محبت از طرف والدین، آزار و اذیت از طرف هم خانه ها، سو استفاده و اغفال توسط بیگانگان و دادن وعده های پوچ می تواند از جمله دلایل بروز آسیب فرار از خانه قلمداد گردد.

وی اضافه کرد: در بحث موضوع فرار رومینا از خانه و نهایتا قتل غم انگیز او مواردی باید مدنظر قرار گیرد. ظاهرا آنچنانکه از اخبار بر میاید پس از فرار رومینا از خانه پدر او شکایت نموده و متعاقب شکایت او هر دو نفر دستگیر شده اند و با توجه به صغر سن رومینا از طرفی و دختر بودن وی از طرف دیگر و وجود اختلاف سنی بین این دو نفر حداقل اغفال دختر توسط پسر قابل انتساب بوده است؛ لذا حتی بفرض رضایت پدر یا درخواست تعلیق تعقیب که البته چنین ادعایی نیز نشده و موضوع جنبه عمومی جرم مطرح بوده، این سوال به ذهن متبادر میگردد که علت منع یا موقوفی تعقیب اغفال کننده چه بوده است؟ محتملا با آزادی فرد اغفال کننده ممکن است این تصور در اقوام و همسایگان بوجود میامده که مقصر صرف این اتفاق آن دختر نگون بخت بوده و حداقل سبب تشدید انگیزه پدر در ارتکاب این جنایت بوده است.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه یکی از دلایل مشخص مجازات برای مجرمین، تشفی خاطر زیان دیده است، گفت: شاید اگر اغفال کننده همان ابتدا متناسب با اتهام انتسابی تحت تعقیب قرار می گرفت، تسلای خاطر پدر را در پی داشت و تمامی تقصیر فرار منتسب به رومینا نمی شد. بعلاوه درست است که پدر مرتکب این جنایت شده ولی در نظر داشته باشیم که فشارهای بیرونی ناشی از تحریک اقوام و قضاوت نادرست هم محلی ها نیز میتوانسته در تصمیم پدر برای وقوع این جنایت موثر باشد.

اشرافی توضیح داد: با توجه به ورود رسانه های مجازی به دنیای نوجوانان و جوانان علاوه بر خانواده ها، نقش آموزش و پرورش در برگزاری دوره های آموزشی و تربیتی برای آگاهانیدن جوانان از برقراری روابط مخاطره آمیز با افراد غریبه بسیار مشخص کننده است؛ البته ضرورت ارتباط نزدیک بین والدین و مربیان تربیتی میتواند تا حد زیادی چنین مخاطراتی را کاهش دهد.

وی در انتها درباره مجازات قاتل (پدر رومینا) در این پرونده گفت: در ارتباط با مجازات نیز اگرچه قاعدتا نباید هیچ جنایتی بی کیفر بماند، منتهی بین حالتی که جانی پدر است و حالتی که فردی غریبه است باید تفاوت قائل شد و صرفنظر از مقررات قانونی که در قضیه حاضر مجازات قصاص برای پدر جانی مقرر نشده است، باید در نظر داشته باشیم که به هر حال هر فرزندی جگرگوشه پدر خویش است و قطعا تا آخر عمر زندگی وی توام با عذاب است البته قانونگذار از جنبه عمومی جرم برای اطمینان از برقراری نظم اجتماعی مجازات تعزیری را مقرر نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آزادی اغفال کننده، باعث انتساب تقصیرها به رومینا و تشدید انگیزه پدر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزادی اغفال کننده، باعث انتساب تقصیرها به رومینا و تشدید انگیزه پدر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید