واکنش حسن روحانی به قتل رومینا

به گزارش کتاب یار مهربان، آنطور که پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت خبر داده است در جلسه امروز صبح هیئت دولت، رییس جمهور با ابراز تأسف از خشونت خانگی در تالش، دستور تسریع در رسیدگی به لوایح منع خشونت را صادر کرد.

واکنش حسن روحانی به قتل رومینا

به گزارش کتاب یار مهربان، در همین جلسه لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس جمهوری نیز از هیات دولت درخواست کرد لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت خارج از نوبت بررسی شود.

لعیا جنیدی با توجه به وقوع شماری از خشونت علیه زنان و ضرورت وجود قانون جامع برای پیشگیری و برخورد قانونی با این پدیده از هیات دولت درخواست کرد تا بررسی لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت که چندی پیش با تغییراتی از سوی قوه قضاییه به دولت ارسال شده است، خارج از نوبت در دستور کار خود قرار دهد.

قتل رومینا، لایحه تامین امنیت زنان را مجدد به جریان انداخت

در همین حال معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به دستور بررسی خارج از نوبت لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در کمیسیون لوایح گفت: آماده ایم تا این لایحه هفته آینده در کمیسیون لوایح مطرح شود.

معصومه ابتکار در این باره در صفحه توئیتری خود نوشت: امروز در هیات دولت درباره جنایت رومینا صحبت و درخواست کردم تسریع و اولویت برای نوبت لایحه تامین امنیت زنان انجام شود.

وی اضافه کرد: در پاسخ به درخواست لعیا جنیدی- معاونت حقوقی رئیس جمهوری نیز اسحاق جهانگیری- معاون اول رییس جمهور، دستور بررسی خارج از نوبت لایحه در کمیسیون را صادر کردند.

وی در ادامه نوشته است: آماده ایم تا این لایحه در هفته آینده در کمیسیون لوایح مطرح شود.

ماجرای خشونت خانگی مورد اشاره حسن روحانی، پرونده قتل ناموسی دخترک سیزده ساله تالشی است که به طرز هولناکی توسط پدرش به قتل رسید و از روز گذشته فضای خبری ایران را درنوردیده است. (بیشتر بخوانید)

پدر مهربانی کرد، ما اعتماد کردیم!

همچنین در نخستین واکنش یک مقام قضای به این قتل روز گذشته معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با ارایه شرحاتی پیرامون وقوع جرم گیلان در رابطه با قتل دختر تالشی، گفت: پرونده جهت بررسی در دستور کار دادسرا قرار می گیرد.

احمد آقایی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان در ارتباط با انتشار خبری مبنی بر قتل یک دختر 14 ساله در یکی از روستا های شهرستان تالش اظهار کرد: در تاریخ 28 اردیبهشت ماه این دختر به همراه پسری 29 ساله متواری می شود و یک روز پس از آن پدر این دختر شکایتی تحت عنوان آدم ربایی در دادسرای شهرستان آستارا مطرح می کند.

وی ادامه داد: پرونده جهت بررسی در دستور کار دادسرا قرار می گیرد.

آقایی که با فارس گفتگو می کرد اضافه کرد: با اطلاع رسانی دادسرا؛ پدر و مادر و بستگان دختر به دادسرا مراجعه می کنند و دختر را مورد تفقد و لطف قرار می دهند؛ بازپرس با مشاهده اینکه پدر از روی مهربانی و گذشت از اشتباه دختر چشم پوشی کرده است؛ وی را تحویل خانواده میدهد.

وی اظهار کرد: پدر دختر با ملاطفت و مهربانی که به خرج می دهد اعتماد بازپرس را جلب می کند و به همین دلیل بازپرس از تحویل وی به خانواده اطمینان خاطر داشته است و با توجه به بررسی جمیع شرایط علتی برای تحویل ندادن دختر به خانواده اش در ان زمان وجود نداشته است.

وی همچنین برخی شایعات مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر اعتیاد پدر دختر به مواد مخدر را رد کرد و گفت: اینکه گفته میشود این فرد به مواد مخدر اعتیاد داشته است، صحت ندارد و همچنین پدر فاقد هرگونه سابقه کیفری بوده است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان در تشریح چگونگی قتل گفت: پس از اینکه فرزند تحویل خانواده می شود آن ها شب را در منزل یکی از بستگان در آستارا ساکن می شوند و شرایط کاملا معمولی و طبیعی بوده است، ولی فردای آن روز به روستای خود مراجعت می کنند و مشخص نیست انجا چه اتفاق غیر عادی ای افتاده است که در هنگام غروب و وقتی دختر در خواب بوده، پدر، دختر خود را به قتل می رساند.

وی اضافه کرد: پدر این دختر بلافاصله پس از این اقدام از کار خود پشیمان می شود و از خانه بیرون می آید و تقاضای کمک می کند که بی فایده است.

آقایی اضافه کرد: پدر دختر در حال حاضر در بازداشت است و تحقیقات تکمیلی درباره انگیزه و علت قتل ادامه دارد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با بیان اینکه این دختر، قربانی خشونت خانوادگی شده است، اضافه کرد: فارغ از انگیزه پدر در به قتل رساندن دختر خود، چنین جنایتی به هیچ عنوان از نظر قانون قابل پذیرش نیست و این پرونده بصورت ویژه رسیدگی خواهد شد.

وی در خاتمه تاکید کرد: حکم، مطابق ضوابط قانونی صادر و به اطلاع عموم خواهد رسید.

بیشتر بخوانید

فلش دو سراتهام در پرونده قتل ناموسی رومینا

روایت خواهر بهمن از ماجرای رومینا؛ در پاسگاه به پدر رومینا سیلی زدم!

مجازات پدر رومینا، دختر 13 ساله تالشی چیست و آیا قاتل قصاص می شود؟

روایت تازه از قتل رومینا؛ پدر در زندان از بی آبرویی جسد و قبر ناموسش می ترسد

نخستین واکنش یک مقام قضایی به فاجعه قتل دخترک سیزده ساله تالشی

روایتی متفاوت از پرونده قتل رومینای 14 ساله که پدرش او را با داس کشت

(ویدئو) تنها فیلم منتشر شده از تشییع پیکر رومینا دختر 14 ساله تالشی

پدر رومینا اشرفی: دخترم از خانه فرار کرد او را کشتم!

ورود دادستانی و بهزیستی به موضوع قتل کودک 13 ساله تالشی

معاون امور اجتماعی بهزیستی گیلان نیز در پی قتل کودک 13 ساله تالشی اعلام کرد: به دلیل ماهیت جرم، دادستان مطابق با ماده 5 قانون حمایت از کودک و نوجوانان بعنوان مدعی العموم ورود پیدا کرده است و بهزیستی نیز به عنوان سازمان دولتی مدافع حقوق بچه ها، تمام تلاش های خود را جهت احقاق حقوق حقه کودک را جزء وظایف ذاتی خود می داند.

به گزارش سازمان بهزیستی کشور، رضا جعفری اضافه کرد: بهزیستی از همه ظرفیت ها و امکانات جهت تحقق این مهم استفاده خواهد کرد و در عین حال به دلیل ماهیت جرم و درگیری عاطفی و روانی و اجتماعی سایر اعضاء خانواده با هماهنگی دادستان نسبت به انجام حمایت های روانی-اجتماعی از سایر اعضای خانواده برای کاهش آسیب های روانی خواهد پرداخت.

وی شرح داد: اورژانس اجتماعی شهرستان تنها پس از وقوع قتل از طریق مراجع رسمی در جریان واقعه قرار گرفت که عملا کاری جهت حمایت از کودک مطابق با شرح وظایف رسمی و مصرح خود نمی توانست انجام دهد و چه بسا تماس با خط 123 اورژانس اجتماعی قبل از بروز می توانست سرنوشت بهتری را برای کودک و خانواده ایشان رقم بزند که این خود نگاه فرهنگ مسئولیت پذیری از سوی همه آحاد جامعه را یکبار دیگر به همگان گوشزد می کند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی گیلان تاکید کرد: قتل دختر 13 ساله توسط پدر در شهرستان تالش نمونه ای از نقض آشکار حقوق کودک توسط فردی است که بیشترین انتظار حمایت و پشتیبانی از او در جهت رشد، تربیت و پرورش صحیح کودک بدلیل فقر آگاهی و وجود باور های متعصبانه بوده است که سبب جریحه دار شدن احساسات مردم شده است.

جعفری گفت: خشونتی که در محیط خصوصی و چهاردیواری خانه و بدور از نظارت نهاد ها صورت می گیرد و چه بسا بسکمک از موارد گزارش نمی شود و به همان نسبت فرصت مداخله جهت جداسازی کودک از محیط آسیب و صدمه زننده به حیات کودک و انجام حمایت های لازم، به خوبی صورت نمی گیرد.

وی اضافه کرد: کودک آزاری یکی از آسیب های شایع در همه جوامع اعم از توسعه یافته یا در حال رشد می باشد و بچه ها در همه خانواده ها، فارغ از ویژگی های طبقاتی، درآمدی، تحصیلاتی، قومی و مذهبی بدلیل وابستگی جسمی و مالی به سرپرستان، احساس تملک از سوی والدین نسبت به بچه ها، عدم آگاهی والدین از شیوه های تربیتی، مسائل زمینه ای مانند وجود تنش ها و اختلافات خانوادگی، ابتلا به سوء مصرف مواد و اختلال روانی در معرض مخاطرات انواع کودک آزاری اعم از جسمی، روانی - عاطفی، جسمی، غفلت و بی توجهی جنسی هستند.

منبع: فرارو

به "واکنش حسن روحانی به قتل رومینا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش حسن روحانی به قتل رومینا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید