میانگین پرتفوی سهام عدالت 30 برابر شد ، سرنوشت سهام جاماندگان چه شد؟

به گزارش کتاب یار مهربان، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه، پرتفوی سهام عدالت در طی 14 سال تقریبا سی برابر شده است، گفت: طرح ارائه سهام به جاماندگان به زودی نهایی می شود.

میانگین پرتفوی سهام عدالت 30 برابر شد ، سرنوشت سهام جاماندگان چه شد؟

به گزارش کتاب یار مهربان به نقل از تسنیم، مهدی طغیانی در خصوص آخرین شرایط طرح ارائه سهام عدالت به جاماندگان گفت: قاطبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند سهام عدالت بایستی به جاماندگان ارائه شود. از سوی دیگر دولت تاکید دارد سهامی برای ارائه به جاماندگان وجود ندارد.

همانطور که وزیر اقتصاد اخیرا اشاره کرد دولت سهامی برای ارائه به 30 میلیون نفر ایرانی که سهام عدالت دریافت نکرده اند ندارد اما باید توجه داشت که مجلس شورای اسلامی در حد توان این مطالبه را پیگیری خواهد کرد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی گفت: به اعتقاد اعضای کمیسیون اقتصادی سهامی که دولت در قالب ای تی اف واگذار می کند همان برگشتی سهام عدالت در سال 1395 است. براورد اولیه مجلس برای پرداخت سهام عدالت به حدود 1 میلیون نفر جامانده این سهام است و اگر دولت می تواند این سهام را ارائه کند می تواند صندوق های ای تی اف را برای جبران کسری بودجه خود عرضه کند به هر ترتیب ابتدا بایستی شرایط سهام عدالت جاماندگان معین تکلیف شود.

به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، طبق بررسی های اجرا شده برآوردها نشان می دهد، 20 هزار میلیارد تومان سهام به ارزش سال 1385 به دولت برگشته است، این درحالی است که برخی از سهم ها حدودا 40 برابر شده اند و به طور میانگین پرتفوی سهام عدالت 30 برابر شده است. بر این است حدود 500 هزار میلیارد تومان ارزش سهام برگشتی است که می تواند منابع مناسبی برای ارائه سهام عدالت به جاماندگان باشد.

طغیانی با بیان اینکه تا کنون حدود 4 میلیون نفر به عنوان مشمولان قطعی سهام عدالت شناسایی شده اند، گفت: بر این اساس 2 میلیون و صد هزار نفر از افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی کشور مانند کمیته امداد و بهزیستی سهام عدالت دریافت نکرده اند، همچنین یک میلیون و هشتصد هزار نفر نیز از مجموع افرادی هستند که برگ سهام دریافت کرده اند اما نام آنها در سامانه سازمان خصوصی سازی ثبت نشده است.

به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی، به نظر میرسد دولت راضی به پرداخت سهام عدالت به جاماندگان نیست اما مجلس شورای اسلامی این مطالبه حق جاماندگان را تا خاتمه پیگیری خواهد کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی گفت: در زمان ارائه سهام عدالت 60 درصد دهک دهم درآمدی این سهام را دریافت کرده اند که به تبع نباید افراد حاضر در این دهک جز مشمولان سهام عدالت باشند.

وی در واکنش به نگرانی ها در خصوص تکمیل عرضه دارایی موجود در ای تی اف های دولتی و عدم وجود سهام برای ارائه به جاماندگان، گفت: هفته آینده جمع بندی کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص طرح ارائه سهام به جاماندگان نهایی می شود و پس از آن مراحل دیگر تصویب طرح در صحن علنی پیگیری خواهد شد. در صورت تصویب قانون احتمالا طی 2 هفته آینده دولت مکلف به ارائه سهام عدالت به جاماندگان خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "میانگین پرتفوی سهام عدالت 30 برابر شد ، سرنوشت سهام جاماندگان چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میانگین پرتفوی سهام عدالت 30 برابر شد ، سرنوشت سهام جاماندگان چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید