مستند ماشین بازها- قسمت سوم؛ علی (هرمز) کلهر

به گزارش کتاب یار مهربان، علی کلهر را خیلی ها با نام کوچک صدا می زنند اما می دانند قهرمانی های او اگر در هر رشته دیگری رخ داده بود، جای او الان اینجا نبود. قهرمان اتومبیلرانی ریس ایران در سال های گذشته، خاک مسابقات رالی را هم به توبره کشیده؛ روی سه چرخ، سه کیلومتر پایانی یک رالی را رفته و قوی ترین خودروی ایران را ساخته است. کاماروی هزار اسبی او روزهای آخر تکمیل شدن را طی می نماید. این مستند به سراغ زندگی و حرفه هرمز کلهر رفته است؛ مردی که خیلی ها از او به نام کن مایلز ایران یاد می نمایند.

مستند ماشین بازها- قسمت سوم؛ علی (هرمز) کلهر

او از کودکی به کار فنی علاقه داشت. پدرش می خواست او و برادرانش در بقالی کار نمایند اما دو برادر عظیم تر تصمیم می گیرند دنبال علاقه شان بروند و پدر را قانع می نمایند که می توانند. پدر هم بقالی را در اختیارشان می گذارد و تعمیرگاه برادران کلهر جان می گیرد.

اتفاقات زیادی باعث می گردد تا آنها به تدریج به سمت تعمیر خودروهای آمریکایی و پس از آن به سمت تیونینگ این خودروها بروند. نقطه عطف این تحول، یک مونزای نصفه است! علی با یاری برادرش بهمن یک مونزا را تیون می نماید تا به سلطنت کامارو موشن بر اتومبیلرانی ایران سرانجام دهد. و از عهده اش برمی آید.

بعد از اولین قهرمانی با مونزا، مزه مسابقه و قهرمانی زیر زبان علی می رود و این می گردد آغاز یک راه طولانی. با پراید، ریو و سراتو در رالی ایران پیروز می گردد تمام خودروهای خارجی را شکست دهد.

درست مثل کن مایلز، قهرمان اتومبیلرانی آمریکایی و شرکت فورد، داستان علی هم از عشق به ماشین آغاز می گردد، با مکانیکی و درک اجزا و روح ماشین ادامه پیدا می نماید و با جنون سرعت و قهرمانی و لذت از رانندگی تمام می گردد.

علی کلهر سال ها راننده شرکت سایپا بود و نظراتش برای توسعه خودروهایی مانند تیبا به مهندسان این شرکت منتقل می شد.

علی کلهر به تازگی جدیدترین خودرواش را ساخته است؛ یک کامارو با هزار اسب بخار قدرت. قوی ترین ماشینی که تا به امروز در ایران ساخته شده است.

قسمت اول: سلیم سرپولکی- اسطوره ساخت خودروهای دو دیفرانسیل

قسمت دوم: تیمور ریشار - صندوقچه گنج خودروهای کلاسیک ایران

منبع: دیوار

به "مستند ماشین بازها- قسمت سوم؛ علی (هرمز) کلهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستند ماشین بازها- قسمت سوم؛ علی (هرمز) کلهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید