حذف سه محصول مهم در ایران خودرو

به گزارش کتاب یار مهربان، خبرنگاران:نگاهی به جزئیات آمار تولید خودروهای سواری در سه ماه نخست امسال بیندازیم تا مشخص شود غول های جاده مخصوص چه افت و خیزی در این بازه زمانی داشته اند.

حذف سه محصول مهم در ایران خودرو

به گزارش کتاب یار مهربان طبق آمار استخراج شده از صورت های مالی ایران خودرو، گروه پژو این شرکت (به جز پژو 2008) تیراژی 69 هزار و 77 دستگاهی تا پایان خرداد امسال داشته که این آمار نشان از رشد 52 درصدی تیراژ پژویی ها در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته دارد. ایران خودرویی ها اما آمار پژو 2008 را خارج از خانواده پژو منتشر می کنند و صورت های مالی آنها نشان می دهد خودروی موردنظر تنها 156 دستگاه تولید طی بهار امسال داشته است. با توجه به این آمار، تولید پژو 2008 افتی 2/ 95 درصدی را در بهار 99 نسبت به بهار 98 تجربه کرده است. به نظر می رسد تولید این محصول طی چند ماه آینده کاملا متوقف شود، چه آنکه ایران خودرو تعهدی 16 هزار دستگاهی برای آن داشت و اخیرا نیز گفت تعهدات خود را به صفر رسانده است.

از پژو که بگذریم، ایران خودرو در تولید سمند با رشد روبرو شده است. بنابر آمار منتشره، این شرکت طی سه ماه نخست امسال، 10 هزار و 193 دستگاه سمند را به تولید رسانده و این آمار سبب رشد 6/ 82 درصدی تولید محصول موردنظر نسبت به بهار 98 شده است. ایران خودرویی ها در بهار امسال اما 12 هزار و 479 دستگاه دنا را به تولید رسانده اند تا نسبت به مدت مشابه سال گذشته 56 درصد رشد تولید را به خود ببینند. دنا در دو مدل معمولی و پلاس به تولید می رسد. افزایش تولید اما شامل دیگر محصول ایران خودرو یعنی رانا نیز شده است. طبق گزارش ارائه شده به بورس، در سه ماه ابتدایی امسال دو هزار و 21 دستگاه رانا در ایران خودرو به تولید رسید که افزایش 5/ 1 درصدی را نشان می دهد. دیگر محصول ایران خودرو به نام هایما نیز تولیدی هزار و 450 دستگاهی در بهار امسال داشته که این آمار از کاهش 2/ 18 درصدی تولید این مونتاژی چینی حکایت دارد. اما آن طور که از آمار سه ماهه ایران خودرو مشخص است، این شرکت در این مدت نه دانگ فنگ مونتاژ کرده و نه سوزوکی گرند ویتارا و نه تندر90. در این بین، تندر و ویتارا دیگر (حداقل تا وقتی تحریم هست) به تولید نخواهند رسید، اما احتمال بازگشت دانگ فنگ وجود دارد.

منبع: اقتصادنیوز

به "حذف سه محصول مهم در ایران خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف سه محصول مهم در ایران خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید