تهوع ناشی از شیمی درمانی چگونه کاهش دهیم؟

نتایج یک پژوهش نشان می دهد استفاده از یخ حاوی آب ساده بر تهوع ناشی از شیمی درمانی مبتلایان به سرطان پستان موثر است، اما بر استفراغ ناشی از شیمی درمانی تاثیر ندارد.

تهوع ناشی از شیمی درمانی چگونه کاهش دهیم؟

به گزارش، سرطان یکی از مهم ترین مسائل و بیماری شایع جوامع بشری است. مطابق بررسی های اجرا شده سرطان پستان، سومین سرطان شایع در جهان و یکی از اصلی ترین علل مرگ و میر زنان است. شیمی درمانی یکی از اصلی ترین، قدیمی ترین و رایج ترین درمان های سرطان است. این درمان می تواند عوارض جسمانی شامل اسهال، کاهش فشار خون، خواب آلودگی، خستگی، درد، تهوع و استفراغ به همراه داشته باشد. از میان این عوارض، تهوع و استفراغ شایع ترین عوارض جانبی این داروهاست که تقریبا 40 تا 80 درصد بیماران، آن را تجربه می کنند.

محققان در پژوهشی با عنوان تأثیر مکیدن یخ حاوی آب ساده بر تهوع و استفراغ حین شیمی درمانی در مبتلایان به سرطان پستان این موضوع را بررسی کرده اند.

در این پژوهش که توسط محمد حدادی، جواد گنجلو، حمیدرضا هاشمی فرد، یاسر تبرایی و حمید رباط سرپوشی از گروه پرستاری دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، مرکز آموزشی و پژوهشی درمانی بیمارستان واسعی و دانشکده بهداشت علوم پزشکی تهران اجرا شده، آمده است: با توجه به تاثیر محدود و عوارض خطرناک دارو های ضدتهوع رایج یکی از اقدامات اساسی و کم خطر استفاده از طب مکمل و جایگزین است. یخ درمانی یکی از روش های طب مکمل است.

در بخش دیگری از این مقاله آمده است: یخ درمانی بر این نظریه استوار است که سرما با ایجاد انقباض عروقی موجب می شود مخاط کمتر در معرض عوامل سمی قرار گیرند. در نتیجه سرمای حاصل از یخ، موجب انقباض عروقی در قسمت های محیطی دستگاه گوارش (مری و معده) می شود و ورود مواد شیمی درمانی به این نواحی را کاهش می دهد و موجب کاهش تحریکات سیستم گوارش می شود و میزان تهوع و استفراغ را کاهش می دهد.

براساس آن چه در این مقاله آمده، این پژوهش از نوع کارآزمایی بالینی است. تعداد 60 بیمار از میان مبتلایان به سرطان پستان که به انکولوژی بیمارستان امید مشهد از شهریور تا آبان 1394 مراجعه کرده بودند، به صورتی که در رژیم درمانی همه بیماران آدریامایسین و سیکلوفسفامید (دارو های ضد سرطان) وجود داشت، انتخاب شدند. بیماران مراجعه کننده به روش تصادفی به دو گروه کنترل (مصرف 30 سی سی آب ساده) و گروه آزمایش (مصرف یخ حاوی آب ساده) تقسیم شدند.

در این مقاله آمده است: آزمایش در هر دو گروه از پنج دقیقه قبل از شروع شیمی درمانی تا اتمام دریافت دارو های شیمی درمانی در همان نوبت شیمی درمانی برای بیماران انجام شد. در گروه کنترل، علاوه بر اقدامات روتین بخش (گرانسترون، دگزامتازون) به بیماران 30 سی سی آب معمولی داده شد تا از پنج دقیقه قبل از شروع شیمی درمانی و در طول شیمی درمانی آن میزان آب را مصرف کنند و در انتهای شیمی درمانی میزان تهوع و استفراغ بررسی شد.

نویسندگان این مقاله می گویند: در گروه آزمایش علاوه بر انجام اقدامات روتین بخش (گرانسترون، دگزامتازون) تعداد 30 قطعه کوچک یخ به اندازه 1*1 حاوی یک سی سی آب هر پنج دقیقه و از پنج دقیقه قبل از شروع شیمی درمانی و در طول مدت شیمی درمانی به بیماران داده شد. در انتهای شیمی درمانی میزان تهوع و استفراغ هر دو گروه ثبت شد. در پایان، اطلاعات به دست آمده در دو گروه با یکدیگر مقایسه شد و با استفاده از نسخه 16 نرم افزار SPSS و آزمون تی تست تجزیه و تحلیل شد.

در این پژوهش آمده است: با توجه به نتایج مطالعه، استفاده از یخ حاوی آب ساده به عنوان یک روش غیرتهاجمی، ساده، ارزان و بدون عوارض جانبی در کنار دارودرمانی در جهت بهبود تهوع بیماران سرطانی توصیه می شود. درمورد تاثیر یخ حاوی آب ساده بر روی استفراغ، میانگین استفراغ در گروه آزمایش (یخ حاوی آب ساده) کمتر از میانگین استفراغ در گروه کنترل است، ولی از نظر آماری این تفاوت در میانگین ها معنی دار نبود که تاثیر نداشتن یخ حاوی آب ساده بر استفراغ را نشان می دهد.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تهوع ناشی از شیمی درمانی چگونه کاهش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهوع ناشی از شیمی درمانی چگونه کاهش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید