استرالیا هم برای پیوستن به ائتلاف آمریکا در تنگه هرمز شرط گذاشت

به گزارش کتاب یار مهربان، در پی درخواست های واشنگتن از کانبرا برای پیوستن به ائتلاف نظامی این کشور در تنگه هرمز، نخست وزیر استرالیا شروطی را برای آنالیز موضوع پیوستن به این ائتلاف آمریکایی مشخص کرد.

استرالیا هم برای پیوستن به ائتلاف آمریکا در تنگه هرمز شرط گذاشت

به گزارش گروه بین الملل کتاب یار مهربان، در حالیکه وزیر دفاع استرالیا تأکید نموده بود که کشورش هنوز تصمیمی برای پیوستن به ائتلاف نظامی دریایی واشنگتن در تنگه هرمز، تصمیماتی اتخاذ نشده است، اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا، خواهان شفاف سازی درباره این ائتلاف شد.

بنا به گزارش روزنامه آسترالین، موریسون در اظهاراتی تأکید کرد که در صورت محقق شدن دو شرط، احتمال آنالیز درخواست آمریکا برای پیوستن استرالیا به ائتلاف دریای در تنگه هرمز وجود دارد.

وی در این خصوص گفت که قبل از آنکه استرالیا موضوع پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا را مورد برررسی قرار دهد، باید جزئیات مأموریت آمریکا در تنگه هرمز و همچنین اندازه این ائتلاف بین المللی تعیین گردد.

با اینحال، موریسون استدلال بعضی مقامات سابق کشور خود از جمله باب کار وزیر خارجه سابق و بعضی کشورهای دیگر مبنی بر احتمال تقابل نظامی آمریکا و ایران در صورت تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز را رد کرد و گفت: من دقیقاً عکس این قضیه فکر می کنم.

وی ادامه داد: بسیار مهم است که این ابتکار عمل خاص را از موضوعات وسیع تر دیگر در ارتباط با تنش های مرتبط با ایران در مورد موضوعات دیگر از جمله اشاعه هسته ای، جدا کنیم. این یک مسئله متفاوت است.

این مقام استرالیایی درباره ائتلاف دریایی آمریکا شرح داد: کوشش های بین المللی که بحث هایی درباره آن انجام شده است، یک هدف را دنبال می نماید و آن تنش زدایی و تضمین آزادی عبور و مرور کشتی ها و (ایجاد) خطوط کشتیرانی امن در میان این بخش بسیار حساس از دنیا (تنگه هرمز) است.

موریسون سپس با اشاره به این موارد توضیح داد: اینها محرک ها و موضوعاتی هستند که در صورتیکه بخواهیم در هرگونه از آن عملیات ها مشارکت کنیم، در نظر خواهیم گرفت.

اظهارات موریسون در حالی مطرح شده است که پیش از این باب کار در گفت وگو با روزنامه آسترالین هشدار داده بود که هرگونه مأموریت محافظت از کشتیرانی از دیگر نقاط درگیری دولت ترامپ با ایران، قابل جداسازی نیست.

طبق این گزارش، واشنگتن در حالی کوشش می نماید تا به بهانه محافظت از کشتیرانی در تنگه هرمز ائتلافی نظامی تشکیل دهد که همپیمانان اروپایی این کشور از ترس آنکه این ائتلاف به تقابل نظامی با ایران کشیده گردد، تمایل چندانی برای پیوستنن به این ائتلاف ندارند.

لاوه بر آمریکا، دولت انگلیس نیز روز دوشنبه گذشته به کشورهای اروپایی پیشنهاد داده بود تا ناوگان دریایی با ماموریت حفاظت از کشتی های تجاری عبوری از تنگه هرمز و خلیج فارس ایجاد نمایند تا از تکرار حوادثی مشابه توقیف نفتکش آنها توسط ایران رخ ندهد.

منابع خبری پیش از این از گسترش اختلافات میان انگلیس و آمریکا بر سر ایران خبر داده اند. نشریه تایم اول مرداد ماه گزارش داده بود رابطه خاص بین انگلیس و آمریکا پس از بروز بعضی تنش ها بر سر ایران لطمه دیده و دولت انگلیس چندی پیش (قبل از توقیف نفتکش تحت پرچم انگلیس توسط ایران) درخواست یاری دولت دونالد ترامپ علیه ایران را در خلیج فارس رد نموده است. (جزئیات بیشتر)

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "استرالیا هم برای پیوستن به ائتلاف آمریکا در تنگه هرمز شرط گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرالیا هم برای پیوستن به ائتلاف آمریکا در تنگه هرمز شرط گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید