کشف راهکاری برای جذب گازهای گلخانه ای توسط پژوهشگر ایرانی

به گزارش کتاب یار مهربان، کاهش اثر گازهای گلخانه ای یکی از چالش های بسیار مهم پیش روی انسان است. در این طرح مواد هیبریدی نشانده شده برای جذب دی اکسید کربن از گازهای گلخانه ای با کارایی بسیار خوبی کشف و ثبت شده اند.

کشف راهکاری برای جذب گازهای گلخانه ای توسط پژوهشگر ایرانی

طرح مواد ترکیبی برای جذب دی اکسید کربن توسط عبدالحمید سیاری از کشور کانادا انجام گرفته است که این طرح در سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی پیروز به کسب رتبه سوم پژوهش های بنیادی گروه تخصصی فناوری های شیمیایی شد.

در این تحقیق بررسی های متعددی روی شرایط تهیه و کاربرد مواد مورد نظر اجرا شده است.

اهمیت قطر، طول و حجم حفرات، بهینه سازی شرایط گرافت کردن امین، ظرفیت و سرعت جذب و گزینش پذیری به سمت دی اکسیدکربن، بررسی چرخه جذب، اثر رطوبت، تخریب اکسایشی، غیرفعال سازی توسط دی اکسید کربن و حذف گزینشی دی اکسید گوگرد در حضور دی اکسید کربن در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته است.

همچنین در این مطالعات اثرات سودمند رطوبت در جذب بیشتر دی اکسید کربن به خاطر راستا مناسب تر واکنش و افزایش پایداری مواد به وسیله ممانعت از تشکیل اتصال برگشت ناپذیر دی اکسید کربن ـ امین بررسی شده است.

به دلیل نیاز به انرژی پایین و گزینش پذیری بالاتر، فرآیند جذب یکی از فناوری های جدید در حذف دی اکسید کربن با تأثیر مستقیم بر کاهش گازهای گلخانه ای است.

دکتر عبدالحمید سیاری استاد شیمی و مهندسی شیمی در دانشگاه اتاوا کانادا است. وی پژوهشگر مؤسسه شیمی کانادا و دارای کرسی پژوهشی با عنوان مواد نانو ساختار و مدیر مؤسس مرکز تحقیقات و نوآوری کاتالیست است. وی بیش از 250 مقاله علمی در نشریه های معتبر نمایه شده منتشر کرده است و 9 اختراع را به ثبت رسانده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کشف راهکاری برای جذب گازهای گلخانه ای توسط پژوهشگر ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف راهکاری برای جذب گازهای گلخانه ای توسط پژوهشگر ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید