چطور در آلودگی هوا درست ماسک بزنیم ، چه ماسکی موثرتر است؟

اگر در شرایط آلودگی هوا مجبور به خروج از خانه هستید، زدن ماسک تنفسی مناسب می تواند از ورود ذرات آلاینده به ریه هایتان جلوگیری کند.

چطور در آلودگی هوا درست ماسک بزنیم ، چه ماسکی موثرتر است؟

به گزارش خبرنگاران، در ابتدا باید بدانید ماسک های پزشکی معمول در هوای آلوده کاربردی ندارند.

این نوع ماسک ها دو کار انجام می دهند: جلوگیری از انتقال مایعات بدنی به دیگران هنگام عطسه و سرفه و پیشگیری از تماس دست های آلوده شده فرد با ترشحات بیماران با دهان و بینی خودش.

این ماسک ها دارای یک لایه میانی تصفیه نماینده هستند، اما این صافی برای به دام انداختن میکروب ها طراحی شده است، نه ذرات آلاینده هوا.

از طرف دیگر این ماسک ها کاملاً جلوی بینی و دهان را نمی پوشانند و اجازه عبور هوای آلوده را از درزهای کنارشان می دهند.

ماسک های صورت معمول حتی اگر 4 یا پنج لایه باشند و صافی زغال فعال یا سایر فیلترها را داشته باشند، اگر کاملاً روی صورت نچسبند و بینی و دهان را نپوشانند، یاریی به حفاظت در برابر آلودگی هوا نمی نمایند.

  • نکته بهداشتی: اصول ماسک تنفسی

  • چه ماسکی در آلودگی هوا موثر است؟

آنچه می تواند به شما در آلودگی هوا یاری کند ماسک های تنفسی N95 هستند که طوری طراحی شده اند که 95 درصد ذرات معلق با میانگین قطر 0.3 میکرون (هر میکرون یک هزارم میلی متر است) را تصفیه نمایند. این ماسک ها کاملاً روی صورت می چسبند و هوای تنفسی شما از میان آن ها می گذرد نه از کناره های ماسک.

این نوع ماسک ها می تواند ذرات معلق آلاینده PM10 (ذرات معلق زیر 10 میکرون) و ذرات معلق خطرناک تر PM2.5 (ذرات معلق زیر 2.5 میکرون) را تصفیه نمایند.

این نوع ماسک های تنفسی طوری طراحی شده اند که چندین بار قابل مصرف باشند. تا زمانی که ماسک تمیز باشد، می تواند آن را بهره ببرید.

نکته ای باید به آن توجه کنید این است که هوای داخل این ماسک ها کاملاً مرطوب می گردد، بنابراین اگر در آب وهوای گرم بخواهید از آن ها بهره ببرید، لایه درونی ماسک با عرق مرطوب می گردد. اگر ماسک شما با عرق یا بزاق مرطوب گردد دیگر نباید از آن بهره ببرید.

ماسک هایی که بندهایشان پشت گوش هایتان می افتند، ظاهر بهتری دارند، اما ماسک های که بندهایشان پشت سر می افتند، برای تنفس راحت تر هستند.

  • چطور ماسک بزنیم؟

به یاد داشته باشید که جدا از نوع ماسک مورداستفاده تان اگر ماسک تنفسی را به درستی روی صورتتان نزنید، بی فایده خواهد بود.

این مراحل را در پوشیدن ماسک تنفسی رعایت کنید:

- پیش از دست زدن به ماسک، دست هایتان را با آب و صابون یا مواد ضدعفونی نماینده بشویید.

- ماسک را طوری در دست بگیرید که بند قابل انعطاف سفت آن در رأس قرار گیرد و طرف رنگی آن به بیرون باشد.

- اگر ماسک حلقه گوش دارد- ماسک ها از حلقه های گوش به دست بگیرید و هر حلقه را دور گوش هایتان قرار دهید.

- اگر ماسک گره دار است- ماسک روی بینی تان قرار دهید و گره های ماسک را روی فرق سرتان بگذارید و با بستن گره ماسک را محکم کنید.

- اگر ماسک بند کشی دارد- ماسک را روی بینی تان بگذارید و بند کشی را روی سرتان بکشید و آن را روی فرق سرتان محکم کنید و بعد بند پایینی را روی سرتان بکشید و آن را روی پشت گردتان محکم کنید.

- لبه بالایی ماسک که روی بینی قرار می گیرد را فشار دهید تا روی بینی محکم گردد.

- پایین ماسک را بکشید تا روی دهان و چانه تان را بپوشاند.

توجه داشته باشید که ماسک های تنفسی ممکن است روی صورت افرادی که ریش دارند، خوب نصب نگردد، زیرا موهای صورت زیر لبه های ماسک قرار می گیرند و اجازه عبور هوای آلوده را می دهند.

پس از زدن ماسک به صورتتان دو آزمایش فشار مثبت و فشار منفی را انجام دهید:

- آزمایش فشار منفی: هر دو دستتان را روی ماسک قرار دهید و به سرعت دم انجام دهید (هوا را به درون ریه ها بکشید). در این حالت ماسک باید روی صورتتان بچسبد و به داخل کشیده گردد. طوری که نشت هوا را از اطراف صورت یا چشم حس نکنید.

- آزمایش فشار مثبت: هر دو دستتان را روی ماسک قرار دهید و به سرعت بازدم انجام دهید (هوا را از ریه ها خارج کنید). در این حالت نباید نشت هوا را از اطراف صورت یا چشم ها حس کنید.

منبع: همشهری آنلاین

به "چطور در آلودگی هوا درست ماسک بزنیم ، چه ماسکی موثرتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور در آلودگی هوا درست ماسک بزنیم ، چه ماسکی موثرتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید