دستور العمل جدید عبدالمهدی، ائتلاف آمریکایی از عراق خارج می گردد

به گزارش کتاب یار مهربان، خبرنگاران، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق روز پنجشنبه گذشته دستور داد همه توافق های مربوط به پرواز در حریم هوایی عراق لغو گردد. او گفت این دستور، پروازهای شناسایی، پرواز جنگنده ها، بالگردها و انواع پهپادها را شامل می گردد. نخست وزیر عراق توضیح داد هر گونه پرواز بدون اطلاع دولت عراق نقض حریم هوایی این کشور تلقی شده و با واکنش پدافند هوایی روبرو خواهد شد.

دستور العمل جدید عبدالمهدی، ائتلاف آمریکایی از عراق خارج می گردد

پس از صدور این فرمان توسط نخست وزیر عراق بود که ائتلاف ادعایی آمریکا برای مبارزه با داعش در عراق روز آدینه مدعی شد که به دستورالعمل های صادرشده از سوی نخست وزیری عراق در مورد پروازهای غیرمجاز در آسمان این کشور پایبند خواهد بود. این ادعا درحالی مطرح شد که مقام های ارشد ائتلاف آمریکا پیش از صدور دستورالعمل عادل عبدالمهدی، برای گفت وگو درباره این دستور العملِ نخست وزیر عراق، با مقام های وزارت دفاع این کشور دیدار و تبادل نظر نموده بودند.

درهمین ارتباط، یک فرمانده ارتش عراق نیز هشدارهای جدی را به ائتلاف تحت سرکردگی آمریکا داد. یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق تاکید نمود: نیروهای امنیتی عراق در چارچوب عملیات گسترده اراده پیروزی توانستند به مناطق دوردست که عناصر داعش از آنها استفاده می کرد دست پیدا نمایند. رسول تاکید نمود: داعش از این مناطق به عنوان مرکز آموزش و فرماندهی عملیات تروریستی استفاده می کرد.

درهمین حال، نسیم عبدالله عضو ائتلاف الفتح بر لزوم کاهش تحرکات نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در آسمان این کشور تأکید کرد. این هشدارهای مقام های سیاسی و نظامی عراق به ایالات متحده آمریکا جهت محدودسازی فعالیت های ائتلاف تحت سرکردگی آن در عراق برای اولین بار پس از نابودی داعش در این کشور مطرح می گردد؛ هشدارهایی که به نظر می رسد واشنگتن، پیغام اصلی آن ها را دریافت نموده است.

آمریکایی ها که پس از هشدارهای قاطعانه بغداد، به خوبی دریافته اند که دولت عراق قصد ایجاد محدودیت در جهت فعالیت های ائتلاف بین المللی به اصطلاح ضد داعش را دارد، بحران سازی خود در این کشور در عرصه سیاسی را کلید زده اند؛ بدین ترتیب که آن ها با اقدامات شوم خود و تحرکات مشکوک شان، نظام دموکراتیک عراق را هدف قرار داده اند تا بدین ترتیب، عراق به صحنه تقابل احزاب و جریان های سیاسی با دولت بغداد تبدیل گردد.

آمریکایی ها به خوبی می دانند که عراق امروز شاهد یک نظام دموکراتیک رو به پیشرفت است و علت آن نیز این است که احزاب و جریان های سیاسی منتقدِ دولت نه با اردوکشی های خیابانی و فراخوان های عمومی برای انجام اقدامات خشونت آمیز، بلکه با تکیه بر قانون و ابزارهای مسالمت آمیز، در ساختار و نظام دموکراتیک عراق مشارکت دارند.

واشنگتن نیک می داند که چنین احزاب و جریانی هایی نه تنها برای سرنگونی دولت بغداد فعالیت نمی نمایند بلکه می توانند مکملی برای دولت عراق و سیاستمدارانی باشند که برای بهبود خدمات مختلف در کشور کوشش می نمایند؛ بدین ترتیب که ضعف ها و نارسایی ها در عرصه های مختلف خدمت رسانی را شناسایی نموده و آن ها را به منظور حل و فصل، به دولت انتقال می دهند.

این درحالی است که خواسته اصلی و اساسی ایالات متحده آمریکا سوق دادن احزاب و جریان های سیاسی در عراق به سمت خشونت طلبی و خشونت گرایی است؛ حال آنکه حتی احزاب منتقد دولت بغداد نیز بر ارائه ملاحظات هدفمند سازنده در چارچوب قانون تأکید دارند و حاضر نیستند تحت هیچ شرایطی در جهتِ مورد دلخواه آمریکایی ها حرکت نمایند و عراقِ پساداعش را بار دیگر به ورطه خشونت بکشانند.

اما آنچه که بیش از پیش موجبات عصبانیت و خشمگینی آمریکایی ها را فراهم آورده این است که رویکرد دولت فعلی عراق نیز در قبال وجود احزاب و جریان های منتقد یک رویکرد مثبت و سازنده است. در همین ارتباط، چندی پیش بود که دفتر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق با صدور بیانیه ای ضمن انتقاد شدید از بعضی اخبار و گزارش ها در رسانه ها مبنی بر مخالفت بغداد با بعضی احزاب سیاسی و نقطه نظرات آن ها، گفت: دولت عراق از وجود جریان های سیاسی با مواضع مختلف در کشور استقبال به عمل می آورد.

در حقیقت، آنچه که آمریکایی ها را آزرده خاطر نموده، حاکمیت دموکراسی در عراق است؛ چیزی که به هیچ وجه به مذاق آمریکایی ها خوش نیامده و نمی آید. آنها خود به خوبی می دانند که مطرح شدن خواسته ها و مطالبات احزاب مختلف از دولت از کانال احزاب و جریان های سیاسی و در چارچوب قانون و بدون خشونت گرایی نشان از تقویت نظام دموکراتیک در عراق دارد.

از سوی دیگر، حتی بعضی احزاب و جریان های عراقی، همیشه و در مناسبت های گوناگون اعلام نموده اند که تمام کوشششان بر یاری به دولت و اصلاح امور مدیریتی و خدماتی متمرکز است و نه مواجهه و رویارویی با آن.

این احزاب و جریان های عراقی حتی به صورت عملی نیز گام هایی را در حمایت از دولت برداشته اند. به عنوان نمونه می توان به تشکیل دفاتر خدمات رسانی و شوراهای خدمت رسانی در نقاط و استان های مختلف عراق اشاره نمود که هدف اصلی و اساسی آن ها ارائه خدمات به شهروندان و تکمیل خدمت رسانی دولت به آنهاست.

در هر حال، آنچه که واضح به نظر می رسد این است که پس از سلسله هشدارهای جدی دولتمردان عراقی به ائتلاف آمریکایی به اصطلاح ضد داعش در مورد پرواز در آسمان عراق، دولت واشنگتن حربه های جدید و البته شومی را برای ایجاد هرج و مرج و آشفتگی سیاسی در این کشور در نظر گرفته است و خود را برای توطئه چینی جدید آماده می نماید.

اما علیرغم این کوشش های مذبوحانه، اکنون دولت عراق با عبور از مرحله مبارزه با داعش و ورود به مرحله پساداعش از قدرت کافی برای تصمیم گیری های مستقل جهت ایستادن در برابر ائتلاف آمریکایی برخوردار است و بدین ترتیب، واشنگتن به خوبی می داند که نمی تواند از قوانین جدید وضع شده توسط بغداد تخطی کند. بنابراین، باید منتظر انتها قریب الوقوع فعالیت های ائتلاف بین المللی به اصطلاح ضد داعش در عراق بود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دستور العمل جدید عبدالمهدی، ائتلاف آمریکایی از عراق خارج می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور العمل جدید عبدالمهدی، ائتلاف آمریکایی از عراق خارج می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید