5 اشتباه پرتکرار که منجر به کاهش سرعت کامپیوتر می گردد

به گزارش کتاب یار مهربان، هیچ کاربری دوست ندارد با یک سیستم کند دست و پنجه نرم کند و پایین بودن سرعت کامپیوتر تأثیر زیادی در کاهش بهره وری افراد دارد. اگرچه سرعت کامپیوتر ها طی مرور زمان کاهش پیدا می نماید، ولی در این میان انجام بعضی کارها سرعت این روند را افزایش می دهد. در ادامه به چند مورد از اشتباهات رایج که منجر به کاهش سرعت کامپیوتر می شوند، می پردازیم.

5 اشتباه پرتکرار که منجر به کاهش سرعت کامپیوتر می گردد

1. اجرای تعداد زیادی برنامه

به مرور زمان، مطمئنا برنامه های زیادی را در کامپیوتر خود نصب می کنید که شاید تعداد زیادی از آن ها مرتبا برای کارهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و شاید بعضی از آن ها را فراموش نموده اید و صرفا در سیستم حضور دارند. در این میان باید بگوییم که نصب بودن تعداد زیادی برنامه در سیستم، می تواند منجر به کاهش سرعت کامپیوتر شود.

در این زمینه، بزرگ ترین مشکل از جانب برنامه هایی است که به صورت اتوماتیک در پس زمینه اجرا می شوند. این یعنی حتی اگر از آن ها استفاده هم نمی کنید، این موارد بخشی از حافظه رم را اشغال می نمایند. برای این موضوع، بهتر است هنگام نصب برنامه های جدید، به گزینه هایی مانند Automatically run [app] when I start my computer توجه کنید و اگر چنین گزینه هایی را مشاهده کردید، آن ها را غیرفعال کنید.

در سمت راست تسکبار (نوار وظیفه) بخشی وجود دارد که در آن آیکون بسیاری از برنامه های در حال انجام را می توانید مشاهده کنید. بهتر است به این بخش سر بزنید و اگر می بینید برنامه های اضافی در حال انجام هستند، در بیشتر مواقع با راست کلیک بر آن ها، با انتخاب گزینه Exit برنامه های مذکور بسته می شوند.

غیرفعال کردن برنامه هایی که به صورت اتوماتیک اجرا می شوند

به جای اینکه هر بار با روشن کردن کامپیوتر به دنبال برنامه های فعال در پس زمینه بگردید، می توانید کاری کنید که این برنامه ها به صورت اتوماتیک اجرا نشوند. در ویندوز 10، با فشردن کلیدهای Ctrl+Shift+Esc روانه Task Manager می شوید و برای مشاهده بخش های بیشتر، باید بر گزینه More details کلیک کنید. از این بخش، سپس به تب Startup سر بزنید و در این بخش می توانید فهرستی از تمام برنامه هایی که به صورت اتوماتیک اجرا می شوند، مشاهده کنید. نگاهی به این فهرست بیندازید و برنامه هایی که به اجرای اتوماتیک آن ها احتیاجی ندارید، غیرفعال کنید.

2. ریستارت نکردن سیستم

احتمالا می دانید که اولین راهکار برای مسائل گجت ها، معمولا ریستارت کردن آن ها است. در این میان، ریستارت منظم حتی هنگامی که مشکل خاصی دست به گریبان نیستید، اهمیت زیادی برای سرعت کامپیوتر دارد. بعضی از کاربران هیچ وقت سیستم خود را خاموش نمی نمایند تا بتوانند خیلی سریع کار خود را از سر بگیرند. اما چنین کاری اصلا توصیه نمی شود و می تواند منجر به کاهش سرعت کامپیوتر شود.

مهم ترین مزیت ریستارت سیستم این است که با این کار، رم خالی می شود و بعد از بالا آمدن سیستم، می توانید از رم تازه نفس بهره ببرید. بعضی از برنامه ها ممکن است در زمینه حافظه مشکل داشته باشند و این یعنی حتی بعد از بسته شدن هم حافظه اشغال شده را به صورت آزاد در اختیار سیستم قرار نمی دهند؛ ریستارت کردن سیستم، چنین مسئله ای را رفع می نماید.

چگونه مشکل کامپیوتری را که هنگ نموده رفع کنیم؟

ضمناً بعد از دریافت آپدیت های سیستم عامل، پس از ریستارت کردن سیستم این به روزرسانی ها نصب می شوند. البته گفتنی است که ویندوز 10 در نهایت برای نصب این آپدیت ها، به شما یادآوری می نماید که سیستم خود را ریستارت کنید. اما اگر برای مدت طولانی سیستم خود را خاموش و روشن نکنید، این یعنی کامپیوتر شما طی این مدت بدون دریافت به روزرسانی های امنیتی باید فعالیت داشته باشد.

در بیشتر موارد، لازم نیست هر شب سیستم خود را ریستارت کنید ولی توصیه می شود چند بار در هفته کامپیوتر خود را خاموش و روشن کنید. در باقی موارد، می توانید با بهره گیری از قابلیت های Sleep یا hibernation کاری کنید که اطلاعات برنامه های در حال انجام از دست نروند.

3. کلیک کردن بدون فکر

یکی از کارهایی که می تواند منجر به کاهش سرعت کامپیوتر شود، کلیک کردن های بدون فکر در اینترنت است و متأسفانه بسیاری از سایت ها طوری طراحی شده اند که کاربران را به انجام چنین کارهایی وسوسه می نمایند. دکمه های تقلبی برای دانلود، تبلیغات پر زرق وبرق که به سایت های مشکوک ختم می شوند و انواع و اقسام این موارد می توانند مسائل زیادی برای سرعت کامپیوتر شما ایجاد نمایند.

سایت های مشهور در حوزه دانلود در فریب کاربران برای کلیک کردن بر موارد مختلف، نقش مهمی را ایفا می نمایند. با کلیک بر این گزینه ها معمولا برنامه هایی در سیستم شما نصب می شوند که در این حین کوشش می نمایند چند برنامه دیگر را هم نصب نمایند. در بدترین حالت، این کار می تواند منجر به نفوذ بدافزارهای مختلف به سیستم شما شود که این موارد سیستم شما را با مسائل زیادی روبرو می نمایند. با توجه به موارد ذکر شده، هنگام مراجعه به سایت های مختلف، مراقب کلیک کردن های خود باشید تا اشتباها به دام این موارد نیفتید.

4. رسیدگی نکردن به کامپیوتر

ویندوز 10 خوشبختانه از ابزارهای متعددی برای رسیدگی به سیستم بهره می برد و بخشی از این کار را به طور اتوماتیک انجام می دهد. اما این فرایند چندان هم بی نقص نیست و به همین خاطر هر چند وقت یک بار باید شخصا دست به کار شوید. انجام چنین کارهایی در افزایش سرعت سیستم بسیار تأثیرگذار هستند. در ادامه به چند مورد از این کارها می پردازیم:

پاک سازی فایل های موقتی

سیستم برای فعالیت خود، فایل هایی را ایجاد می نماید که فقط به طور موقت به آن ها احتیاج دارد. چنین فرایندی در سیستم عامل طبیعی است اما اگر فکری به حال این فایل های موقتی نکنید، خیلی زود انباشته می شوند و بخش قابل توجهی از حافظه را اشغال می نمایند. این موضوع به خصوص زمانی بیشتر احساس می شود که سیستم شما مبتنی بر حافظه SSD کم حجم باشد.

برای حل این معضل، در بخش Settings به System و سپس Storage سر بزنید و تعیینه Storage Sense را فعال کنید؛ با این کار ویندوز 10 کوشش می نماید به صورت اتوماتیک فرایند حذف فایل های موقتی را انجام دهد. برای بهره گیری از گزینه ها و قابلیت های بیشتر به همین دلیل، از منوی استارت به بخش Disk Cleanup مراجعه کنید.

آموزش پاک سازی لپتاپ ویندوزی و مک بوک برای افزایش سرعت

اسکن های مختلف برای بهبود پایداری

اگرچه آنتی ویروس ها معمولا طبق برنامه تعیین مرتبا سیستم را اسکن می نمایند، اما برای یافتن بدافزارهای مختلف بهتر است از ابزارهای دیگری هم بهره ببرید. یکی از این ابزارهای مناسب، Malwarebytes است که بدون پرداخت هزینه می توانید از آن بهره ببرید. گفتنی است که بدافزارها در کنار مسائل مختلفی که به وجود می آورند، در زمینه کاهش سرعت کامپیوتر نقش مهمی دارند.

علاوه بر این موضوع، خود ویندوز از ابزارهایی بهره می برد که با بهره گیری از آن ها می توانید پایداری سیستم را بهبود ببخشید. برای استفاده از یکی از این ابزارها، باید در بخش Command Prompt دستور chkdsk را تایپ کنید و با این کار هارد درایو سیستم برای بد سکتور (bad sector) مورد آنالیز قرار می گیرد. اگر برای کامپیوتر خود از حافظه SSD استفاده می کنید، چنین ابزاری کار چندانی نمی تواند انجام دهد. در هر صورت اگر از هارد درایو قدیمی استفاده می کنید و به تازگی سرعت کامپیوتر شما کاهش پیدا نموده، این ابزار ارزش یک بار امتحان کردن را دارد.

15 فرمان کاربردی CMD که تمام کاربران ویندوز باید بدانند

یک دستور دیگر SFC نام دارد که مخفف System file checker است. با اجرای این دستور، فایل های سیستمی مورد آنالیز قرار می گیرند و اگر بعضی از آن ها دچار مشکل شده باشند، این ابزار کوشش می نماید آن ها را اصلاح کند.

این دو دستور عمدتا در زمانی که کاربران با مشکل روبرو می شوند، مورد استفاده قرار می گیرند. اما اگر تقریبا هر ماه از آن ها بهره ببرید، این کار می تواند جلوی مسائل را پیش از حاد شدن آن ها بگیرد.

نصب به روزرسانی ها

در بخشی از این مطلب اشاره کردیم که با ریستارت کردن سیستم، آپدیت ها نصب می شوند ولی در کل برای آنالیز این موضوع بهتر است شخصا نگاهی به Settings > Update & Security > Windows Update بیندازید و با این کار مطمئن می شوید که فرایند دانلود و نصب آپدیت ها دچار مشکل نشده است. علاوه بر این، همیشه توصیه می شود جدیدترین به روزرسانی های برنامه های مختلف را هم نصب کنید که این کار تأثیر زیادی در افزایش سرعت و امنیت آن ها دارد.

5. اشتباه دریافت کامپیوتر با اینترنت

بعضی از کاربران کم بودن سرعت اینترنت را با مشکل در سرعت کامپیوتر اشتباه می گیرند. اگر فقط در زمینه دسترسی به سایت ها، استریم موسیقی یا دیگر کارهای مربوط به شبکه مشکل دارید، احتمالا منشا اصلی این مشکل به اینترنت شما برمی شود.

رجیستری ویندوز چیست و چگونه می توان آن را ویرایش کرد؟

منبع: Make Use Of

منبع: دیجیکالا مگ

به "5 اشتباه پرتکرار که منجر به کاهش سرعت کامپیوتر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 اشتباه پرتکرار که منجر به کاهش سرعت کامپیوتر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید