خبرنگاران کوشش برای مهار هجوم ملخ های صحرایی به شهرستان های لامرد و مُهر

به گزارش کتاب یار مهربان، شیراز-خبرنگاران- بنا به اظهار فرمانداران شهرستان های لامرد و مُهر از توابع استان فارس، به سبب تمهیداتی که از قبل در خصوص هجوم ملخ های صحرایی به این 2 منطقه پیش بینی شده بود، این آفت در شهرستان های نام برده در حال مهار است.

خبرنگاران کوشش برای مهار هجوم ملخ های صحرایی به شهرستان های لامرد و مُهر

فرماندار شهرستان لامرد، دوشنبه به خبرنگار کتاب یار مهربان گفت: سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، شامگاه دوم اسفند 98 در اطلاعیه ای خطاب به مدیران مناطق جنوبی استان در خصوص هجوم یک دسته بزرگ ملخ صحرایی به شهرستان های لامرد و مُهر هشدار داد و برای مقابله با این آفت محصولات کشاورزی، شرایط آماده باش به نیروهای خود در جنوب این استان گفت.

حسین شیبانی نژاد اضافه نمود: روستاهای پاقلات و لاورخشت بخش اشکنان شهرستان لامرد، روزهای دوم و سوم اسفندماه جاری مورد هجوم ملخ های صحرایی نهاده شد اما با توجه به آمادگی که از قبل وجود داشت این هجوم به سرعت از سوی دست اندرکاران جهاد کشاورزی کنترل و مهار شد.

وی ادامه داد: هم اینک شرایط در این شهرستان عادی است و مجموعه جهاد کشاورزی برای مقابله با هرگونه هجوم احتاقتصادی دیگر ملخ های صحرایی، از آمادگی کامل برخوردارند.

شیبانی نژاد بیان نمود: چهارم اسفندماه نیز مسوولان کشوری و استانی جهاد کشاورزی در نشست فوق العاده ای که در شهرستان لامرد برگزار گردید از اقدامات اجرا شده برای مهار هجوم ملخ ها ابراز رضایت کردند.

فرماندار شهرستان لامرد گفت: هزینه مبارزه با ملخ های صحرایی در این شهرستان به سبب پهناور بودن این منطقه زیاد است اما در حال حاضر برای انجام این کار احتیاجی به یاری اقتصادی نداریم لیکن اگر این فرایند ادامه یابد بی شک برای مهار این آفت، هم به یاری اقتصادی و هم نیروی انسانی احتیاج خواهیم داشت.

تداوم ردیابی ملخ ها در شهرستان مُهر

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مُهر هم در گفت و گو با کتاب یار مهربان بیان داشت: در پی هجوم ملخ های صحرایی به روستای قلعه محمدعلی از توابع بخش مرکزی و روستای نورآباد بخش وراوی این شهرستان، نیروهای جهاد کشاورزی بی درنگ وارد عمل شده و این هجوم را مهار کردند.

غلامحسین مظاهری اضافه نمود: هم اینک نیز نیروهای این مجموعه در حال ردیابی و پایش هستند تا در صورت مشاهده موارد جدید از ریزش ملخ ها، بلافاصله و قبل از وارد آمدن خسارت به باغ ها و مزارع نسبت به مهار و کنترل این آفت اقدام نمایند.

به گفته وی، در این زمینه اطلاع رسانی لازم به کشاورزان و باغداران این شهرستان انجام شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس آذرماه 98 به کتاب یار مهربان گفته بود: با توجه به پیش بینی های اجرا شده، اخطارها و نقشه های سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و بخش حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی، احتمال هجوم ملخ در ماه های آخر سال 98 به استان فارس وجود دارد.

حمید دبیری افرود: در ماه های پیش رو احتمال هجوم ملخ صحرایی به جز از سوی عربستان، از سمت پاکستان و هند نیز به استان فارس وجود دارد و افزون بر این احتمال هجوم ملخ هایی که در سال 97 تخم گذاری داشته اند نیز به این استان وجود دارد.

ملخ های زرد رنگ صحرایی (دریایی)، گروهی از ملخ های پرنده هستند که بزرگی آنها به 15 سانتی متر می رسد و در زمره مضرترین حشرات به شمار می آیند.

شهرستان های لامرد و مُهر به ترتیب در فاصله 365 و 330 کیلومتری جنوب شیراز واقع شده اند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران کوشش برای مهار هجوم ملخ های صحرایی به شهرستان های لامرد و مُهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کوشش برای مهار هجوم ملخ های صحرایی به شهرستان های لامرد و مُهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید