بفرمایید نان کرونا

به گزارش کتاب یار مهربان، نانوایی ها جزو مراکز مهم در پیشگیری از بیماری ویروسی کرونا به شمار می فرایند و کارشناسان بهداشتی بر رعایت بهداشت در این واحدهای خدماتی تأکید دارند ولی این مساله در سمنان جدی گرفته نمی شود.

بفرمایید نان کرونا

به گزارش کتاب یار مهربان به نقل از ایرنا، شیوع ویروس کرونا اواخر دسامبر گذشته(آذر/دی) از کشور چین آغاز شد و تا به امروز هزاران نفر در چین به این ویروس مبتلا شدند و صدها نفر براثر این بیماری جان خود را ازدست داده اند.

این بیماری، قابل پیشگیری است و به راحتی و با راهکارهای ساده می توان از شیوع و ابتلا به آن جلوگیری کرد و یکی از مهم ترین راهکارها در شکست ویروس کرونا رعایت نکات بهداشتی در نانوایی ها است.

برخی نانوایی ها در استان سمنان هنوز شیوع ویروس کرونا را جدی نگرفته اند و نمی دانند که شاید با بی توجهی به هشدارها ممکن است روزی شهر آن ها اوضاع بحرانی یا حتی فوق بحرانی پیدا کند.

این نانوایان، نان را به شکل روال عادی درگذشته(قبل از شیوع ویروس کرونا) تحویل مشتری می دهند و بر اساس گزارش میدانی و گفته های شهروندان، در بسکمک از نانوایی ها همان نانوایی که نان را از داخل تنور یا دستگاه درمی آورد پول نقد نیز از مشتری می گیرد. برخی نیز با گذاشتن یک دستگاه کارت خوان شانه از بار مسئولیت خالی کردند و تمام قد رعایت نکات بهداشتی را به دوش مشتری انداخته اند بدون داشتن حتی محلی برای شست و شوی دست مشتریان.

نان سهم زیادی در سفره مردم استان سمنان دارد و نانوایی ها در این شهر همواره صف های چندین نفره را به نمایش می گذارد اما آنچه این روزها مایه نگرانی های بسکمک شده است جدی ندریافت امور بهداشتی مختص به مقابله با ویروس کروناست.

مسئولان استان سمنان نظارت بر نانوایی ها برای رعایت نکات بهداشتی را در دستور کار قرار داده اند، اما وضع موجود نشان می دهد باید نظارت ها بیش ازپیش افزایش یابد. مردم به مسئولان پیشنهاد می کنند از پشت میزها و یا داخل جلسات پیاپی خود بیرون آمده، پای به میدان عمل بگذارند و به صورت مستقیم بر بهداشت نانوایی ها نظارت کنند.

ویروس کرونا در استان سمنان تا شامگاه چهارشنبه چهاردهم اسفند امسال 37 نفر را بیمار کرده و موجب فوت 6 نفر شده است.

نظارت ها برای برخورد با نانوایی های متخلف افزایش یابد

محمد احمدی یکی از مراجعه کنندگان برای خرید نان در شهر سمنان ابراز داشت: باوجوداینکه حضور یک نفر صرفاً برای دریافت پول نان به منظور جلوگیری از شیوع بیماری ویروس کرونا مورد تأکید مسئولان استانی و شهری قرارگرفته، اما نانوایی ها گویا این موضوع را جدی نگرفته اند.

وی ادامه داد: پول آلوده است و فردی که مسئولیت حساب وکتاب در نانوایی را بر عهده دارد نباید در مراحل پخت و تحویل نان دخالت داشته باشد.

احمدی خاطرنشان کرد: نظارت ها برای برخورد با نانوایی های متخلف باید افزایش یابد و این یک مطالبه مردمی برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا است.

این شهروند سمنانی یادآور شد: پزشکان و پرستاران به عنوان سربازان گمنام خط مقدم جبهه مقابله با ویروس کرونا هستند که برای شکست ویروس کرونا به صورت شبانه روزی مشغول فعالیت هستند و چنین رویه نادرست در برخی نانوایی ها به منزله کمک به شیوع ویروس کرونا و بی اثر کردن تلاش پزشکان، پرستاران و مسئولان برای شکست ویروس کرونا است.

احمدی شرح داد: نانوایی که اصول بهداشتی در تحویل نان را رعایت نمی کند بویی از انسانیت نبرده، یا هنوز ویروس کرونا را جدی نگرفته است و درهرصورت این سهل انگاری از نانوایی ها پذیرفتنی نیست.

سهل انگاری از سوی نانوایان پذیرفتنی نیست

مجتبی طاهریان یکی دیگر از شهروندان سمنانی در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: برخی نانوایی ها با شیوع ویروس کرونا به جای همکاری پا به پای دیگر بخش ها برای شکست ویروس کرونا، از معرکه پا پس کشیدند و این موضوع قابل بخشش و اغماض نیست.

وی ادامه داد: درست نیست فردی که در نانوایی پول را تحویل می گیرد همان فرد دست به نان ها بزند.

این شهروند ابراز داشت: احتکار کنندگان ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده با سلامتی جامعه و جان انسان ها تجارت می کنند و چنین تجارت کثیفی از سوی مسئولان پذیرفتنی نیست و با افراد متخلف با جدیت برخورد می شود با توقع داریم با نانوایی هایی که با سلامت جامعه بازی می کنند به شدت برخورد شود.

طاهریان افزود: شیوع ویروس کرونا کشور را به حالت جنگ درآورده و در آرایش جنگی اشتباه و اهمال کاری یک بخش موجب شکست نقشه می شود و نانوایی هایی که توصیه مسئولان را جدی ندریافتد اخلالگران در شکست ویروس کرونا هستند.

این شهروند سمنانی گفت: نان قوت غالب سفره های مردم است و نان آلوده می تواند موجب شیوع ویروس کرونا در تمام خانواده شود و سپس از خانواده ای به خانواده دیگر منتقل و فاجعه ای رخ دهد.

طاهریان افزود: شیوع بیماری ویروس کرونا شوخی بردار نیست و با سرعت انتشار بالایی که دارد می تواند کشور را فلج کند و باید با هر متخلف به چشم یک دشمن نگاه کرد که سلامتی جامعه برایش مهم نیست.

بفرمایید نان کرونا!

سعیده رحیمی یکی دیگر از شهروندان سمنانی که در نبود همسر پرستارش مجبور به تأمین مواد اولیه موردنیاز خانواده چهارنفره شان است در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: من و فرزندانم در حدود یک هفته هست که همسر را ندیده ایم و او برای نجات جان هم وطنان به صورت شبانه روزی مشغول کار در بیمارستان است اما برخی اصناف مانند نانوایی ها موضوع شیوع ویروس کرونا را جدی نگرفته و نکات بهداشتی را رعایت نمی کنند.

وی ادامه داد: نانوایی یک ظرف که درونش پر از پول است را روی پیشخوان گذاشته و می گوید خودتان پول را درون ظرف بگذارید و باقیمانده پولتان را بردارید و چنین اقدامی شانه از زیر بار مسئولیت خالی کردن است.

رحیمی خاطرنشان کرد: مسئولان تعیین کردند یک نفر در نانوایی ها مسئول دریافت پول باشد و در مراحل پخت و تحویل نان دخالت نداشته باشد، اما این نانوایی که در منطقه شهرک گلستان واقع شده با این اقدام شانه از زیر بار مسئولیت خالی کرده و باید با آن برخورد انضباطی شود.

وی شرح داد: اگر مشتری نخواهد بهای نان را نقدی پرداخت کند کارت خوانی وجود دارد که در روز ده ها نفر در آن کارت می کشند و به واسطه واردکردن رمز، دستشان آلوده می شود و سپس با همان دستان آلوده نان خریداری شده را برای خانواده می برند و اگر خدا یارشان باشد به ویروس کرونا مبتلا نشوند.

این شهروند سمنانی گفت: حداقل باید یک ماده ضدعفونی کننده در نانوایی ها باشد تا پس از کارت کشیدن بتوان برای جمع آوری نان دست ها را ضدعفونی کرد.

رحیمی یادآور شد: مقابله با شیوع ویروس کرونا نیازمند تکمیل یک زنجیره است و اگر هر بخش از زنجیره به هر دلیلی وظایف خود را به درستی انجام ندهد، شکست ویروس کرونا با مشقت محقق می شود و یکی از زنجیره های مهم در شکست ویروس کرونا رعایت بهداشت در مراکزی مانند نانوایی ها است.

این شهروند سمنانی تأکید کرد: تمام نانوایی ها باید دارای محلول های ضدعفونی کننده دست باشد تا مراجعه کنندگان بعد از ضدعفونی دست ها نان خریداری کنند.

اول دست بشویید سپس نان بخرید

محمدحسین کریمی دیگر شهروند سمنانی هنگام خرید نان در گفت وگو با ایرنا ابراز داشت: نانوایی واقع در شهرک مدیران بیرون از نانوایی شیر آب و مایع دستشویی قرار داده تا مشتریان قبل از خرید نان دست های خود را تمیز بشویند و چنین اقدامی از سوی این نانوایی باید مورد قدردانی قرار بگیرد و در تمام نانوایی ها فراگیر شود.

وی ادامه داد: تقریباً به تمام نانوایی های شهر سمنان سر زدم و به جرات می توانم بگویم تعداد نانوایی هایی که رعایت نکات بهداشتی دارند بسیار اندک است.

این شهروند خاطرنشان کرد: خمیر در طی مراحل پخت و گذر از تنور به دلیل حرارت بالا ضدعفونی می شود، اما هنگام تحویل دست های آلوده موجب انتقال آلودگی به نان می شود و به همین دلیل موقع خرید نان باید خیلی دقت کرد.

کریمی یادآور شد: نانوایی هایی که اصول بهداشتی در تحویل نان برای شکست ویروس کرونا را رعایت نمی کنند درواقع زحمات بخش های دیگر برای مقابله و شکست ویروس را بی نتیجه می کنند.

این شهروند سمنانی گفت: مقابله با شیوع ویروس کرونا همتی دسته جمعی نیاز دارد و هر فرد در هر جایگاه باید در حد توان برای شکست ویروس نقش آفرینی کند.

رضا مشتاقی یکی دیگر از شهروندان سمنانی در گفت وگو با ایرنا ابراز داشت: نانوایی که بنده به آن مراجعه می کنم در اطلاعیه ای با فونت بزرگ نوشته است از دریافت پول نقد معذوریم لطفاً کارت بکشید، اما متأسفانه در روز شاید نزدیک به صد نفر به دستگاه کارت خوان برای واردکردن رمز کارت دست می زنند و دستشان آلوده می شود و سپس با دست آلوده نان می خرند.

وی ادامه داد: اگر چاره داشتم نان نمی خریدم نانوایی ها برای رفع مسئولیت پرداخت بهای نان را بر عهده مشتری قراردادند و این به دوراز انسانیت و انصاف است.

نانوایی های متخلف موجب بی ثمر شدن تلاش ها در شکست کرونا

مهدی کاشفی از دیگر شهروندان سمنانی در گفت وگو با ایرنا ابراز داشت: برخی نانوایی ها جز پول و درآمد به چیز دیگری فکر نمی کنند و با سهل انگاری و اهمال کاری سلامت مردم را نشانه می گیرند و آب به آسیاب دشمن می ریزند.

وی ادامه داد: مسئولان دائم تأکید بر انتخاب یک فرد به طور خاص صرفاً برای دریافت پول دارند، اما انگار گوش، برخی نانوایی ها به این حرف ها بدهکار نیست و ویروس کرونا را جدی ندریافتد.

این شهروند سمنانی گفت: مسئولان شهر سمنان نظارت ها بر واحدهای نانوایی را برای جلوگیری از تخلف و شکست ویروس کرونا افزایش دهند.

برآیند گزارش میدانی خبرنگار ایرنا نشان می دهد مردم استان سمنان نسبت به شیوع ویروس کرونا نکات بهداشتی را جدی دریافتد تا به سربازان گمنام سلامت در شکست ویروس کرونا کمک کنند و ضرورت دارد نانوایی ها نه از روی قانون و اجبار بلکه از روی انسانیت و همدلی به رعایت نکات بهداشتی بیش ازپیش توجه داشتند.

آقایان مسئول نظارت را بیشتر کنید

مردم سمنان انتظار دارند مسئولان بهداشتی و صنفی این شهر نظارت خود بر نانوایی ها را افزون کنند.

یکی از مهم ترین نظارت های روزانه باید بر سلامت نانوایان باشد که مستقیماً از طریق دستان خود با آرد، خمیر و نان در ارتباط هستند. ازاین رو عوامل مرکز بهداشت استان و دانشگاه علوم پزشکی باید در هفته چند نوبت اقدام به کنترل شرایط جسمی کارکنان نانوایی ها خصوصاً تب سنجی از آن ها کنند.

محیط نانوایی نیز باید مرتب ازنظر بهداشتی کنترل شود، به خصوص این که میزهای فلزی که برای سرد کردن نان مورداستفاده قرار می گیرد باید مرتب ضدعفونی و استریلیزه شود.

کارشناسان بهداشتی هم چنین در این شرایط معتقدند مردم در شرایط شیوع ویروس کرونا بیشتر از نان های صنعتی و بسته بندی شده استفاده کنند و این موضوع نیز باید موردتوجه مردم قرار گیرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "بفرمایید نان کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بفرمایید نان کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید