آینده دیجیتال دنیا در دستان چه کسی خواهد بود؟

برای این کار عموم مردم باید ارزش سرمایه گذاری در صنعت تکنولوژی را بدانند و سیاستمداران باید این سرمایه گذاری را به یک اولویت مهم تبدیل نمایند، در غیر این صورت آمریکا از رشد سریع اقتصاد چین عقب می ماند.

آینده دیجیتال دنیا در دستان چه کسی خواهد بود؟

با اینکه سال هاست آمریکا و چین برای تبدیل شدن به اقتصاد اول دنیا با یکدیگر رقابت جدی دارند، اما وقتی بحث سرمایه گذاری در صنعت تکنولوژی به میان می آید آمریکا همچنان عقب است. این موضوع می تواند در آینده ای نه چندان دور پاشنه آشیل آمریکا باشد، چون تکنولوژی همان بخشی است که می تواند سرعت رشد چین در عرصه اقتصاد را بیشتر نموده و این کشور را به اقتصاد برتر دنیا در آینده تبدیل کند.

با این اوصاف است که بسیاری معتقدند آمریکا باید به طور جدی استراتژی های جذب سرمایه خودش را بازبینی نموده و از الگوی چین در این زمینه بهره ببرد. برای این کار عموم مردم باید ارزش سرمایه گذاری در صنعت تکنولوژی را بدانند و سیاستمداران باید این سرمایه گذاری را به یک اولویت مهم تبدیل نمایند، در غیر این صورت آمریکا از رشد سریع اقتصاد چین عقب می ماند.

رقابت برای کنترل آینده دیجیتال دنیا

در حالی که اقدامات دولت ترامپ در فاز اول ممنوعیت معاملات تجاری با چین اجرا شده، تمرکز روی سیاست ها و اقدامات غیرعادلانه که ایالات متحده به چین تحمیل نموده است، راحت تر شده. در حالی که مجبور کردن چین به توقف انجام اقداماتی مانند سرقت حق حق انتشار و مالکیت معنوی، برای ترامپ و متحدان آمریکا حیاتی و مهم است، بسیاری معتقدند که انجام این اقدامات برای پیروزی ایالات متحده در عرصه رقابت دنیای در زمینه صنایع مختلف، کافی خواهد بود.

واقعیت این است که چین در بسیاری از صنایع موقعیت خودش را به عنوان پیشرو به دست آورده است. این کشور موقعیت فعلی خودش را نه تن ها با زیرپا گذاشتن قوانین تجاری، بلکه با سرمایه گذاری هوشمندانه در تکنولوژی های اساسی مانند 5 G، هویت های دیجیتالی و پرداخت های الکترونیکی تثبیت نموده است.

با این اوصاف، حالا زمان آن است که ایالات متحده از رهبری چین پیروی نموده و استراتژی های قدرتمند ملی اش را توسعه بدهد تا از پیشرفت این تکنولوژی ها حمایت و پشتیبانی کند. انجام این کار باعث رشد بهره وری آمریکا شده و همچنین به این کشور یاری می نماید در عرصه رقابت با چین پیروز گردد.

چین برنده رقابت درون مرز های آمریکا

یکی از عوامل کلیدی موج آینده نوآوری IT، این است که این بخش پتانسیل تغییر تمام صنایع دیگر را دارد؛ نه فقط صنعت تکنولوژی. با این حال، اما اجرای سیاست های مناسب برای سرعت بخشیدن به این تحولات برای دولت ها بسیار اهمیت دارد. این همان چیزی است که چین انجام می دهد و همزمان به دنبال آن است که به اقتصاد برتر دنیا از نظر IT تبدیل گردد.

چین به دنبال برنامه های جاه طلبانه ای برای ایجاد یک شبکه ارتباطی هوشمند دنیای است که اولین فاز آن تا دو سال آینده تکمیل خواهد شد. ایالات متحده آمریکا چنین برنامه هایی ندارد و چشم امیدش به ایالت هایش است تا به طور اتفاقی پیشرفت نمایند و پیروز بشوند.

چین حدود نیمی از هزار شهر هوشمند دنیا را در اختیار دارد. برای مثال، هانگ ژو یا شهر مغز سیگنال های ترافیکی را نظم داده و آمبولانس ها را وقتی در راستا رسیدن به بیمارستان هستند، دنبال می نماید تا بتواند به موقع چراغ قرمز ها را به سبز تبدیل کند.

تنها چند شهر آمریکا، پروژه هوشمندسازی دارند و دولت فدرال فقط 160 میلیون دلار برای این کار سرمایه گذاری نموده است. وقتی بحث پلت فرم های کلیدی IT به میان می آید، چین در حال پیشرفت سریع است. این کشور قرار است در زمینه اجرا و به کارگیری تکنولوژی بی سیم 5 G. پیشرو باشد و دولت های محلی آن تحت فشار پکن هر کاری می نمایند تا انجام را سرعت ببخشند تا جایی که حتی یاری هزینه هایی را هم برای اپراتور ها در نظر گرفته اند.

در مقابل، اما بسیاری از شهر های آمریکا تکنولوژی 5 G. را به عنوان یک گاو شیری می بینند که می توانند با وضع هزینه های زیاد، از اپراتور هایی که به دنبال اجرای زیرساخت های لازم برای بهره گیری از این تکنولوژی هستند، درآمدزایی نمایند. چین همچنین در زمینه پرداخت های موبایلی و هویت های دیجیتالی به خصوص در زمینه افزودن تراشه ها به اسناد هویتی منتشر شده توسط دولت، پیشتاز است. آمریکا در هر دو این زمینه ها عقب تر از چین است.

آمریکا باید جدی باشد

وقتی بحث رقابت با چین برای کنترل آینده دیجیتال دنیا به میان می آید، ایالات متحده با سه چالش بزرگ روبرو است. اول اینکه بسیاری از اقتصاددانان و سیاست گذاران آمریکایی همچنان به این واقعیت دلبسته اند که بازار های آزاد برای توسعه موثر نوآوری کافی هستند و معتقدند که هر استراتژی ملی در زمینه IT با دخالت بیجای دولت روبرو خواهد شد.

بسیاری از مقامات دولت چین، مهندسانی هستند که به چنین مباحث فیلسوفانه ای اهمیت نمی دهند و کار خودشان را می نمایند. این به معنای آن نیست که ایالات متحده باید دخالت های متعدد و شدید دولت را بپذیرد، اما راه هوشمندانه ای برای دولت وجود دارد تا بدون هیچ اعمال نفوذی در این بازار سرمایه گذاری کند.

دومین چالش به دیدگاه های درباره تکنولوژی ارتباط دارد. چین تکنولوژی های جدید را به عنوان کلیدی در جهت ایجاد استاندارد بهتری برای زندگی می بیند. در مقابل، اما آمریکا در صنعت تکنولوژی وابسته به نخبگان است که در آن هر کاربرد مجازی جدید در حوزه IT به عنوان عاملی برای از بین بردن مشاغل، تشدیدنماینده تبعیض یا از بین بردن حریم خصوصی، دیده می گردد.

با این اوصاف تعجبی ندارد که تحقیقات نشان می دهند 78 درصد از شهروندان چین با تاکید بیشتر برای توسعه تکنولوژی موافق هستند، در حالی که این رقم برای شهروندان آمریکایی به 49 درصد می رسد. اگر آمریکا نخواهد که همچنان از چین عقب بماند، باید بیشتر آمریکایی ها به تکنولوژی های پیشرفته علاقه مند شده و لزوم استفاده از آن ها در زندگی مدرن را بیشتر احساس نمایند. در نهایت سومین چالش، سرمایه است.

پیشرفت در بسیاری از این زمینه ها نیازمند سرمایه گذاری عمومی است. در چین، اما سرمایه، مانع نیست؛ کمیته مرکزی دولت چین هر بودجه ای را که برای توسعه تکنولوژی ضروری است، تخصیص می دهد. آمریکا، اما همچنان درگیر جذب سرمایه در این حوزه هاست. کنگره آمریکا باید برای غلبه بر قدرت چین، سالانه دست کم 10 میلیارد دلار را برای توسعه کاربرد های مختلف IT تصویب نموده و اختصاص بدهد.

با این همه، هیچ کدام از این ها به معنای آن نیست که آمریکا باید وجوه بد سیاست های چین مانند سانسور اینترنت را الگوبرداری کند. در واقع باید گفت که اگر آمریکا امیدوار است که مانع از رهبری چین در زمینه IT و تکنولوژی بگردد، به سیاست های پویای بیشتری برای حمایت از کاربرد ها و راه حل های جدید این صنعت نیازمند است.

منبع: فرادید

به "آینده دیجیتال دنیا در دستان چه کسی خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده دیجیتال دنیا در دستان چه کسی خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید